Dienstag, 16. Januar 2018

Beletra

Një tregim dashurie

Ah, eja këtu... afrohu pranë meje. Rri te unë derisa të zgjohem nga dremitja e epshit. Largohu pak, sall një grimë, që ëndrra të shkëputet...

Mos flej, e dashun

Kur hana ulet Si pasqyra të thyeme Mes nesh rritet hija Dhe legjendat japin shpirt Mos flej, e dashun Plaga jonë asht ba dekoratë Asht ba trëndafila në hanë! Matanë dritares...

Me qejf kishin me më pa të vdekun

Me qejf kishin me më pa të vdekun për me mujtë me thanë: ai ka qenë njëni prej nesh, ai ishte i yni. Prapë i...

Dëshirë

Jepma dorën Më lër të bëhem mbretëresha dhe skllavja jote Përtej këtyre poezive zemërake… Lër’ të tjerët të provojnë Të fshehtën e fjalëve përvëluese Ose të dashurisë për dashurinë...

Njëzet e shtatë

Shtegtari i mirë nuk len kund gjurmë; Gojëtarit të mirë gjuha nuk i shket; Llogaritësit të mirë s’i duhet gja numratorja. Dera e mirë për dry nevojë...

Ndiq fatin tënd

Ndiq fatin tënd, Ujit lulet e tua, Dashuro trëndafilat e tu. Të tjerat janë hije Pemësh të panjohura. Realiteti Është gjithmonë më shumë a më pak Se ai që ne presim. Vetëm...

Nesër në orën tre

Në qetësinë e pasdrekes ndërsa të gjithë fqinjët e mi grekë flenë trokitja e saj në derë, ecja e saj me ngurrim sytë e saj plot dëshirim... fytyra...

Mendime një natë të qetë

Te koka e shtratit tim Një vijëz e hënës. A ndoshta kjo është brymë? Këtë as vetë s’e di. Ngre kokën i lodhur, hënën Shoh në dritaren e qetë. Ul...

Pasqyra e Marinës

Marina Cvetajevës, poetes ruse, lindur më 1892, që vari veten në moshën 49 vjeçare. Ngul vështrimin mbi kufomën time të shtrirë dhe vetja më duket...

Krijuesi i «Bareshës» që jetonte në vendin «Bënçtëduash»

Poetët nuk janë politikanë, nuk duhet të lexojnë poezitë e tyre të shkruara në letër, por duhet që t’u qasen fëmijëve sikur në lojë, pa letra e dokumente, të vendosin komunikim me sy e gjeste, të bëhen miq. Rifat Kukaj ishte miku më i mirë i fëmijëve! Një portret.
-reklamat-

Artikuj të zgjedhur

7,541FansaPëlqeje
183NdjekësNa Ndjek
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.