Wednesday, 20. June 2018

Beletra

Ti do të më dashurosh patjetër

Ky qiell i prillit pa ty është i vjetër. shkon një trishtim e ja ku vjen një tjetër. Në mallin tënd ky karafil i egër, Ti do...

Po ju shkruaj nga larg

ex Africa semper aliquid novum Po i ndjej daullet e fisit tim duke rënë brenda meje Janë një klithmë e fortë dhe e gjatë një gangrenë e llahtarshme Përtyp...

Shtëpia jote

Por tash u ktheve: je veç vetvetja. Përtej derës e di ç’të pret. Është shtëpia jote. Tryeza e gjatë prej kristali e hekuri përballë dritares ku agimeve valëzojnë gjethe...

Veç një herë

Veç një herë çfarë ish jeta mësova, Ngjau në Boston, kur papritmas kuptova. Ecja përgjatë lumit Çarls dhe pashë dritat të reflektoheshin, të gjitha zemërneoni e vibruese, duke çapëlyer...

I brishtë

Një kuti bosh, një gjethe e rënë një këpucë e lënë veç, një foto e zverdhur pa datë, një festë e lodhur, një pyetje pa përgjigje, një faqe e shkulur, një...

Atje ku bie ylberi

Atje ku bie ylberi atje do të jetë një vend, vëlla, ku bota mund t’i këndojë të gjitha llojet e këngëve dhe ku ne këndojmë së bashku,...

Elemente

Ti dhe unë jemi elemente Po rrija pranë këmbëve tua Cigarja e ngritur mes gishtave ishte far dhe unë një përbindësh deti. Batanija ishte një akullnajë Palët e saj ishin gryka dhe...

Hijes sate

Ti e ke shijen e tokës të dritës të mëngjeseve të qeta verore, të ngrohtësisë së gurëve të gjetur në duna. Kam dëshirë të këndoj në zgavrat e portokajve, në hënë, në...

Muza

Kur natën rri dhe pres atë të vijë, Më ngjan se jeta asnjë dysh s’e vlen: Rinia ç’është, lavdia, dashuria, Para asaj me fyell në dorë që...

A asht fajtor Shqiptari?

A asht fajtor Shqiptari pse nën kët qiell jeton, Nën kët qiell – në trojet e të parëve të vet? A asht fajtor pse asht, e...
-reklamat-

Artikuj të zgjedhur

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.