Sonntag, 18. März 2018

Beletra

Rrugë mbi alpe: nga Ura e Djallit te tuneli i Gotthardit

Mbi djallin me këmbë cjapi që u frikësua nga një plakë dhe u bë sebep për ndërtimin e një ure, e cila hapi rrugën mes Zvicrës dhe Italisë, dhe mbi rëndësinë e hekurudhës, tregtisë, tuneleve dhe galerive malore.

Militanti

Le të hajë në paqe kush të dojë Bukën e turpit. Unë zërin tim do ta ngre E së thirruri s’do të pushoj Që kjo gjë s’është e...

Hyrje

Jam negër. I zi si nata. I zi si xhunglat e Afrikës. Gjithmonë kam qenë skllav: Në Romën e lashtë laja shkallët e pallateve, Në Uashington lustroj çizmet. Gjithmonë kam...

Sikur Rusia

Sikur Rusia të themelohej përmes Ana Ahmatovës sikur Mandelshtami të ishte ligjtar ndërsa Stalini figurë e parëndësishme në eposin e humbur gruzian sikur Rusia të zhvishte lëkurën e vet...

«E vërteta është pjellë e kohës dhe jo e autoritetit»

Për ditëlindjen e Bertolt Brechtit: citate nga drama «Jeta e Galileut».

Në kohën e karvanarëve dhe qerreve me kuaj

Nga hanet në qafëmale te hapja e hekurudhës së Gotthardit në vitin 1882, nga kisha në fshatin Wassen te filozofia e Nietzsches - dhe roli i cjapit në liqenin Silvaplana.

Liqeni i Luzernit – treva e virgjër e Zvicrës

Të gjithë kanë shëtitur këndej në ditët e rinisë, me trena, anije, autobusë. Nga asnjë klasë nuk kanë shpëtuar Kishëza e Tellit, Livadhi Rütli, Guri i Schillerit, Selisbergu dhe Rrëshqitja e Kodrës (Bergsturz) në Arth-Goldau. Për banorët e këtij vendi këto janë një obligim për t’i parë, i cili në shpirtrat e rinj lë gjurmë të pashlyeshme. Prandaj të gjithë vendorët kanë një përjetim dezhavy, kur udhëtojnë nëpër këtë trevë. Këtu filloi gjithçka! Jo me Adamin dhe Evën, por me shigjetarin Tell dhe me guvernatorin provincial Gessler...

Nga Zvicra qendrore përmes Gotthardit në drejtim të jugut

Jeta është një udhëtim dhe nëse ke fat ky udhëtim është plot aventura. Kush dëshiron të kthehet në vendin ku është nisur, ai do të kthehet i ndryshuar. Koha nuk e ka lënë të paprekur as atë, as botën rreth tij.

Bajram Currit

Të falem ty plot gzim, o Bajram Curri! Ti m’armt mizore nder i len Shqypnisë, Që si prej dallgësh t’rrepta s’tundet Curri, Ashtu dhe ti nuk tundesh...

Shkodrës

Lavd ty të qoft’, moj Shkodra e jon’ mizore! Lavd ty, o çerdh’ e vjetër e Lirisë! Lavd ty të qoft’, o Shkodra e jon’ arbnore, Ti...
-reklamat-

Artikuj të zgjedhur

7,605FansaPëlqeje
188NdjekësNa Ndjek
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.