Samstag, 17. März 2018

Beletra

Unë e di mirë

Unë mirë e di se ka luftë dhe se luginave të tjera njerëz po vdesin. Por më lërni. Më lërni vetëm Për një çast të më çojë, pa kujtime larg, kjo...

Kohë e dënimeve

Kohë të vështira, të pikëllueshme dënimesh me vdekje, hijesh të zgjatura në ulurima dhe vaj. S’mund të flesh dhe po qe se fle gjumi është zandanë me porta...

Dy gazetarë dhe një president cungojnë historinë e Kosovës

Gazetarët Roger Boyes dhe Suzy Jagger kanë shkruar një biografi për glamurin e të qenmit revolucionar. Protagonisti i tyre Hashim Thaçi përshkruhet si pronar i historisë së Kosovës dhe i UÇK-së, si njeri që vuri në lëvizje NATO-n, pastaj si figura e vetme e të gjitha zhvillimeve të pasluftës. Libri përmban retushime të vrazhda të historisë dhe një tendencë për të hedhur baltë mbi tërë lëvizjen paqësore dhe mbi Ibrahim Rugovën. Ja dy shembuj: kur flitet për paraqitjen e UÇK-së më 1997 duket se qëllimisht nuk përmenden emrat e Rexhep Selimit, Mujë Krasniqit e Daut Haradinajt si protagonistët e asaj dite të shënuar, ndërsa fotografia nga ceremonia e nënshkrimit të Marrëveshjes së Rambouillet tregon Thaçin dhe Rugovën të ulur në tavolinë, por lë jashtë saj Rexhep Qosjen dhe Veton Surroin. Burimet e librit janë çuditërisht tepër të mangëta, ndërsa anekdotat gojore, përveç prej Thaçit, vijnë ose nga Enver Hoxhaj ose nga Bekim Çollaku.

Përse Orhan Pamuku është i padëshirueshëm në Sarajevë?

Autoritetet e Sarajevës njëherë vendosën që autori i famshëm turk Orhan Pamuk të shpallet qytetar nderi i kryeqytetit të Bosnjë-Hercegovinës. Pastaj nga frika se kjo do ta zemëronte Rexhep Taip Erdoanin pezulluan vendimin. Mbi një skandal boshnjak.

Një goditje brutale për së vdekuri

Pijanec si serbët, frikacak, defetist, njeri që nuk mund të menaxhonte as kollën: fyerjet kundër Ibrahim Rugovës në biografinë e Hashim Thaçit të shkruar nga dy gazetarë britanikë janë neveritëse. Për ta nxjerrë Thaçin si shpëtimtar të Kosovës në këtë libër nuk zgjidhen mjete – as nga vetë Thaçi. Udhëheqës të tjerë të luftës që ende janë gjallë reduktohen në asistentë dhe hyzmeqarë të Thaçit ose nuk përmenden fare. Autorët Roger Boyes dhe Suzy Jagger me librin «Shteti i ri, burrështetasi modern – Një biografi» nuk kanë shkruar një biografi, por një hagiografi. Me çfarë çmimi?

Një mburravec që dëshiron të jetë burrështetas

Mbi librin «Shtet i ri, burrështetas modern: Hashim Thaçi – biografi» i autorëve Roger Boyes dhe Suzy Jagger (Origjinal: «New State, Modern Statesman: Hashim Thaçi – a biography. 15 February 2018, Biteback Publishing, London). - Ky libër me 320 faqe i cili hiperbolizon figurën e Thaçit në përmasa hyjnore, duket aq qesharak sa i ngjan batutave me Chuck Norrisin. Andaj, këshillohet që të lexohet si i tillë – ndonëse autorët nuk kursejnë asnjë akrobacion gjuhësor për ta përshkruar Thaçin si të ngjashëm me Winston Churchillin, Nelson Mandelën, Charles de Gaullein, Gerry Adamsin dhe Richard Nixonin.

Përpara ikjes

Përpara ikjes kam kaq shumë punë, përpara ikjes. E shpëtova drerin nga duart e gjahtarit, po, ende, ai s’ka ardhur në vete. E këputa portokallin nga degët, po lëkurën...

Edhe një herë për atdheun

Atdhe, atdhe, madje, dhe kapelën që ke punuar ti, nuk e kam më; as këpucët, që mbajnë baltën e rrugëve të tua. Xhaketa jote e fundit, prej stofi endur...

Gostia e hajdutëve

Zotërinj, ju lutem, këtu, te tavolina plot ushqim, shtrihet në të, i vuajturi vendi im, populli plot skamje, përbuzje dhe ofendim. Ndukeni, kafshojeni shpejt! Gëlltiteni, përpijeni,...

Si filloi rilindja e Kosovës?

«Borbardha dhe shtate shkurtabiqat»: Në 10-vjetorin e pavarësisë disa dromca nga gazeta «Rilindja».
-reklamat-

Artikuj të zgjedhur

7,605FansaPëlqeje
188NdjekësNa Ndjek
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.