Samstag, 24. März 2018

Beletra

Seriali turk për Sulltanin shkakton shqetësim në Kosovë

Një nga prurjet e fundit televizive të Turqisë, një serial që madhëron një sulltan të ashpër osman, po nxit debate të reja rreth përdorimit të «fuqisë së butë» nga Turqia në Ballkan.

Kur një përbindësh bëhet shakaxhi

Një shfaqje muzikore për Sllobodan Millosheviqin dhe gruan e tij Mirën e vesh «Kasapin e Ballkanit» me petkun e shakatarit - por dredhitë në fjalë nuk janë as të dëlira, as të reja.

Zëri i Amerikës dhe zëri i Shaqir Salihut

Vështrim mbi librin e Shaqir Salihut «Rrëfime lirie – Shtegtimi i një mësuesi shqiptar nga burgjet serbe te Zëri i Amerikës» («Faik Konica», Prishtinë, 2017).

Çdo ditë

Çdo ditë fillon për ty si gulfë e fuqishme, si majë e përflakur prej shtize kah dielli që ngrihet. Priapi vazhdon të jetë ai që djeg trillimet që...

Vetmia jote e tashme

Vetmia jote e tashme atje në lartësitë tua s’është e vetmuar, është plot me banorë dhe qenie e gjësendeve të shikuara përherë që për çdo ditë i...

Luginës

Kjo luginë ishte ëndërr e Huan Ramos, kjo luginë ku fshehtaz rrjedh Aniene, ku plepat dhe shelgjet me gurgullimën e ujit bëjnë një tingull të këngëve vajtuese dhe të pastoralave të largëta. Kjo...

Kush e shkel bjeshkën

Kush hip bjeshkës? Të lindja unë ulli do ta kaloja. Por sot, pa të lëvizur, prej luginzës, shoh se si katrrithem, — ulli nëpër bjeshkë. Kush është ai, po pyetem, pa lëvizur...

Të çarat në gur

Të çara në gur. Të gjitha rrugët janë të çara. Të çara të thella me shkallë të rrëzuara dhe të thyera që çojnë kah të çara të tjera. Por...

Njerëzit po shkojnë

Njerëzit po shkojnë. Fshatrat një ditë do të mbeten boshe. Tashmë s’ka as patronë as shërbëtorë. Por vetëm fshatarë pleq që zhgurrisin nëpër kodrina të rrëpinjta, duke shikuar bijtë e...

Zogjtë

Nuk keni ku të shkoni ju dhe ku në prehje t’i këndoni diellit, qiellit pranveror ose ndër gjethe të njoma të natës të pushoni në gjumë të...
-reklamat-

Artikuj të zgjedhur

7,614FansaPëlqeje
189NdjekësNa Ndjek
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.