Sonntag, 28. Mai 2017

Ballë për ballë

Efekti «Azem Syla» në politikën zvicerane

Kosovarët janë pothuaj të papërfaqësuar në politikën zvicerane, shkruan me ton ankues gazeta «Solothurner Zeitung». Në zgjedhjet e fundit në kantonin e Solothurnit kandiduan tre shqiptarë, asnjëri nuk fitoi. Shqiptarët ende vuajnë nga imazhi i keq i shkaktuar nga bandat e drogës në vitet ’90 dhe sidomos në kantonin e Solothurnit nga efekti «Azem Syla».

«Nuk do ta shesim shpirtin»

Që nga 2009-ta juristi dhe profesori 56-vjeçar i politologjisë, i cili zgjidhet direkt nga populli, e ushtron këtu detyrën e tij zyrtare. Por kurrë nuk është varur kaq shumë nga ai çështja se çfarë do të bëhet me Maqedoninë. Prej më shumë se dy vjetësh vendin e ri po e trondit një krizë e rëndë politike, e cila ka avansuar në një krizë konkrete kushtetuse.

Prokurorja speciale Drita Hajdari: Pa bashkëpunim me Serbinë drejtësia për krimet e luftës do...

Drita Hajdari flet për sfidat në ndjekjen penale të krimeve të luftës, meqë pjesa dërmuese e kryesve të tyre janë të paarritshëm për shtetin.

«Nënat myslimane i edukojnë bijtë e tyre si të bëhen dështakë»

Zana Ramadani në bestsellerin e saj «Die verschleierte Gefahr» (Rreziku i mbuluar) shkruan kundër maçove, nënave që i llastojnë djemtë dhe botës perëndimore që jeton në iluzionin e integrimit të të huajve.

«Sarajeva ime, një qytet tolerance dhe rezistence»

  «Sehen Sie diese Stadt? Das ist Walter!» janë ndoshta të vetmet fjalë që shumica e banorëve të Sarajevës mund të thonë në gjermanisht. Fraza është...

«Nëse dështon integrimi i Ballkanit në BE, atëherë hapet çështja e kufijve»

Kryeministri i Shqipërisë Edi Rama flet për dialogplus mbi trazimet politike në Ballkan dhe rrezikun e ndryshimit të kufijve, mbi rritjen e ndikimit rus, marrëdhëniet e Shqipërisë me Turqinë si dhe mungesën e vizionit strategjik të BE-së në rajon. Rama thotë se nisma për krijimin e ushtrisë së Kosovës ngrit temperaturën politike në Ballkan. Në prag të vizitës së tij në Zvicër kryeministri Rama gëzohet që do të qëndrojë në një vend, siç e quan, «monoton», dhe paralajmëron se nuk është e largët dita kur do të ketë një linjë ajrore mes Zvicrës dhe Shqipërisë, e cila do të mundësojë ardhjen e turistëve në bregdetin shqiptar.

Jamie Shea i NATO-s keqardhje për ringjalljen e nacionalizmit në Ballkan

Në 18 vjetorin e fillimit të bombardimeve të Jugosllavisë, Jamie Shea, i cili tani është zv/ndihmës Sekretari i Përgjithshëm i Aleancës Ushtarake Perëndimore për...

«Preokupimi im është se gjërat në Maqedoni po eskalojnë»

Opozita tani duhet ta zgjedhë kryetarin e parlamentit dhe pastaj ta formojë qeverinë, thotë Nikola Poposki. Nga 1 marsi presidenti i Maqedonisë, Gjorge Ivanov, i afërt me partinë qeveritare VMRO-DPMNE, refuzon t’ia japë mandatin për formimin e qeverisë shefit të socialdemokratëve opozicionarë, edhe pse ai me partitë shqipatre disponon me një shumicë parlamentare. Ivanovi këtë e arsyeton me atë se qeveria e re mund ta dëmtonte Maqedoninë, sepse shqiptarët mund të merrnin shumë të drejta.

Mafia politike e Tiranës sulmon diplomaten kroate

Romana Vlahutin, ambasadore e BE-së në Tiranë, po sulmohet për shkak të angazhimit të saj kundër korrupsionit në Shqipëri. «Nuk është se më kërcënojnë me vdekje, por trillojnë afera, shkruajnë se punoj për Sorosin, i njollosin njerëzit e mi, madje thonë se unë nuk krihem», thotë ajo për gazetën «Jutarnji list».

Ekonomisti zviceran: Secili duhet të marrë 1000 euro rrogë nga shteti – pa punuar

Fitimet nga globalizimi janë të shpërndara gabimisht, mendon ekonomisti Thomas Straubhaar. Për këtë arsye ai propozon një rrogë bazike të pakusht. Straubhaar, 59-vjeçar, i ka parë nga afër pasojat e globalizimit. Qëndrimi i tij kritik vetëm sa u përforcua pas këtyre udhëtimeve. Në librin e tij të ri «Radikal i drejtë. Si e revolucionin shtetin social rroga bazike e pakusht», profesori zviceran i ekonomisë në Hamburg kërkon një kthesë radikale të sistemit.
-reklamat-

Artikuj të zgjedhur

7,093FansaPëlqeje
157NdjekësNa Ndjek
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.