Tuesday, 20. November 2018

Ballë për ballë

«Presidentja e Kosovës flet për çfarë do ajo» – Një intervistë zhgënjyese në ZDF

As për luftën, as për ndihmat miliardëshe. Në emisionin «Morgenmagazin» të televizionit të dytë publik gjerman ZDF, Atifete Jahjaga preferon të flasë për artistët...

Pesë vjet pa Marrëveshje për Sigurimet Shoqërore!

INTERVISTË ME ZV. SHEFEN PËR ÇËSHTJE NDËRKOMBËTARE NË DEPARTAMENTIN FEDERAL TË PUNËVE TË BRENDSHME, DORIS MALÄR Zvicra e ka anuluar njëanshmërisht Marrëveshjen për Sigurimet Shoqërore...

«S’është me rëndësi a pajtohemi, por të komunikojmë dhe të njihemi»

INTERVISTË ME KRYETARIN E UNIONIT SË IMAMËVE SHQIPTARË NË ZVICËR, NEHAT ISMAILI Deri tani njihet më pak se 10 për qind e jetës dhe veprës...

Granit Xhaka: «Sikur ta kishte në dorë nëna, unë do të duhej të kisha...

Granit Xhaka, 22 vjeç, në një intervistë për gazetën «Sonntagsblick» flet mbi futbollin dhe familjen... Ja një pjesë nga biseda. Prindërit dhe vëllai juaj, Taulanti,...

Gruevski për «Die Presse»: Në Maqedoni s’ka korrupsion në nivelet e larta

Kryeministri i Maqedonisë pretendon se regjistrimet të cilat nxjerrin në dritë korrupsionin e Qeverisë së tij janë të manipuluara. Nuk e ka ndërmend të...

«Në Slloveni strukturat ish-komuniste ende kanë ndikim në sistemin e drejtësisë»

Profesori i shkencave politike në Universitetin e Lubjanës, Martin Berishaj, kritikon ndalimin e kryetarit të AAK-së Ramush Haradinaj në Lubjanë nga autoritetet e atjeshme. Ai e quan këtë veprim të palës sllovene si flirt deri në vasalitet ndaj Beogradit. Por Berishaj thotë se problemet politike mes Kosovës dhe Sllovenisë nuk rregullohen me bojkotim të mallrave duke i derdhë pesë litra qumësht «alpsko» në rrugët e Prishtinës siç ndodhi pas ndalimit të Agim Çekut vite më parë. Ai kritikon heshtjen e ministrit të Jashtëm të Kosovës për këtë rast dhe reagimin e vakët të Qeverisë së Kosovës.

«Ngjitja e ‹FC Kosovës› në Ligën e Parë është një fitore për të gjithë...

Klubi Futbollistik – «FC Kosova» ngjitet në Ligën e Parë të Futbollit në Zvicër. Për punën, suksesin, perspektivën, sfidat dhe financimin e «FC Kosova»-s...

«Shqiptarët e dënuar në rastin ‹Monstra› janë të pafajshëm»

Zoran Zaev është kryetar i Partisë Socialdemokrate të Maqedonisë. Përmes publikimit të bisedave telefonike të qeverisë ai ka shkaktuar krizën, e cila aktualisht po...

«Demokracia e Maqedonisë është si fshat Potemkini»

Radmila Shekerinska, nënkryetare e opozitës socialdemokrate në parlamentin e Shkupit, në një intervistë për revistën gjermane «Der Spiegel» akuzon kryeministrin Nikolla Gruevski për stilin...

«Fëmijët shqiptarë duhet të jenë krenarë me gjuhën amtare»

Naxhi Selimi është udhëheqës i Katedrës së Gjuhës Gjermane në Shkollën e Lartë Pedagogjike në Schwyz. Ai flet për rëndësinë e mësimit të gjuhës amtare, atë të arsimit në përgjithësi; për punën që duhet të bëjnë prindërit me fëmijët etj. Selimi është autor i shumë punimeve lidhur me vështirësitë e fëmijëve të emigrantëve në Zvicër.
-reklamat-

Artikuj të zgjedhur

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.