Sonntag, 18. März 2018

Ballë për ballë

Gruevski për «Die Presse»: Në Maqedoni s’ka korrupsion në nivelet e larta

Kryeministri i Maqedonisë pretendon se regjistrimet të cilat nxjerrin në dritë korrupsionin e Qeverisë së tij janë të manipuluara. Nuk e ka ndërmend të...

«Në Slloveni strukturat ish-komuniste ende kanë ndikim në sistemin e drejtësisë»

Profesori i shkencave politike në Universitetin e Lubjanës, Martin Berishaj, kritikon ndalimin e kryetarit të AAK-së Ramush Haradinaj në Lubjanë nga autoritetet e atjeshme. Ai e quan këtë veprim të palës sllovene si flirt deri në vasalitet ndaj Beogradit. Por Berishaj thotë se problemet politike mes Kosovës dhe Sllovenisë nuk rregullohen me bojkotim të mallrave duke i derdhë pesë litra qumësht «alpsko» në rrugët e Prishtinës siç ndodhi pas ndalimit të Agim Çekut vite më parë. Ai kritikon heshtjen e ministrit të Jashtëm të Kosovës për këtë rast dhe reagimin e vakët të Qeverisë së Kosovës.

«Ngjitja e ‹FC Kosovës› në Ligën e Parë është një fitore për të gjithë...

Klubi Futbollistik – «FC Kosova» ngjitet në Ligën e Parë të Futbollit në Zvicër. Për punën, suksesin, perspektivën, sfidat dhe financimin e «FC Kosova»-s...

«Shqiptarët e dënuar në rastin ‹Monstra› janë të pafajshëm»

Zoran Zaev është kryetar i Partisë Socialdemokrate të Maqedonisë. Përmes publikimit të bisedave telefonike të qeverisë ai ka shkaktuar krizën, e cila aktualisht po...

«Demokracia e Maqedonisë është si fshat Potemkini»

Radmila Shekerinska, nënkryetare e opozitës socialdemokrate në parlamentin e Shkupit, në një intervistë për revistën gjermane «Der Spiegel» akuzon kryeministrin Nikolla Gruevski për stilin...

«Fëmijët shqiptarë duhet të jenë krenarë me gjuhën amtare»

Naxhi Selimi është udhëheqës i Katedrës së Gjuhës Gjermane në Shkollën e Lartë Pedagogjike në Schwyz. Ai flet për rëndësinë e mësimit të gjuhës amtare, atë të arsimit në përgjithësi; për punën që duhet të bëjnë prindërit me fëmijët etj. Selimi është autor i shumë punimeve lidhur me vështirësitë e fëmijëve të emigrantëve në Zvicër.

«Çka, ti je shqiptare?»

Gazeta zvicerane «Tages Anzeiger» interviston dy studente dhe një student shqiptar për të dëshmuar sa të pasakta janë paragjykimet ndaj shqiptarëve. Burim Lusha, Vjosa...

«Njerëzit që jetojnë në Zvicër duhet të mund të marrin pjesë në proceset politike...

Jacqueline Fehr, SP, shkon e hapur dhe me guxim drejt së ardhmes. Ajo në zgjedhjet e 12 prillit 2015 kandidon për në Qeverinë e...

«Në vendlindje vetja më duket si turist»

INTERVISTË ME DEPUTETIN KANTONAL TË ZUGUT, ZARI XHAFERI Zari Xhaferi, më 5 tetor 2014, është zgjedhur për të dytën herë deputet kantonal në Zug nga...

«Gjeneratat e reja – faktor i jetës shoqërore të Zvicrës»

INTERVISTË ME KRYETARIN E GJILANIT, LUTFI HAZIRI Lutfi Haziri është gjithnjë afër qytetarëve të Gjilanit. Ai është modest dhe i kupton të gjitha hallet që...
-reklamat-

Artikuj të zgjedhur

7,604FansaPëlqeje
189NdjekësNa Ndjek
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.