Sonntag, 18. März 2018

Ballë për ballë

«Në një demokraci funksionale Thaçi nuk do të mund të bëhej president»

Politologu nga Universiteti i Vjenës, dr. Vedran Xhihiq, flet ekskluzivisht për «dialogplus» mbi zhvillimet dramatike në skenën politike të Kosovë. Ai thotë se Hashim Thaçi simbolizon të kaluarën, ndërsa Kosovës i duhet një president me aspirata të larta morale dhe etike. Xhihiq thotë se marrëveshja për Bashkësinë e Komunave Serbe ka mjaft kurthe dhe kritikon ashpër BE-në për mungesë strategjie në Kosovë dhe për izolimin e kosovarëve, duke mos ua hequr vizat për vendet e Schengenit.

Kosovës i duhet mobilizim qytetar si në vitet 90-të

Andrea Lorenzo Capussela, autori i librit «Shtetndërtimi në Kosovë: demokracia, korrupsioni dhe BE-ja në Ballkan», botuar në tetor 2015, nga Botimet KOHA, thotë se vetëm mobilizimi shoqëror i ngjashëm me atë të viteve 90-të mund të ndryshojë sistemin e tanishëm politik e ekonomik të kontrolluar nga elita aktuale në krye të vendit.

Pse sulmet e Parisit mund të jenë fillimi i fundit të ISIS-it

Ja pse një ekspert parashikon se «Shtetin Islamik» e pret fundi.

Kadare: «Kosova në UNESCO – Serbia s’mund ta bllokojë»

Intervistë e ambasadores së Shqipërisë në UNESCO, Besiana Kadare mbi mundësitë e anëtarësimit të Kosovës në nënorganizatën e OKB-së. Konferenca e Përgjithshme e OKB-së fillon punimet të martën dhe pritet të votojë për Kosovën në ditët në vijim.

«Shumë vlerësime të mia i dedikohen emigrimit»

Agim Sulaj, piktor dhe karikaturist shqiptar në Itali, po e impresionon opinionin e artit dhe të medieve në botë. Lajtmotivi i veprave të tij është emigracioni. Së fundmi, ai ka depërtuar në opinionin zviceran.

«Sporti luan gjithmonë një rol në identitetin kombëtar»

Kulturologu Christian Ritter flet me redaktorin e kulturës së Tages Anzeiger, Simon Knopf, për rolin e sportit në diasporë.

«Sa më me sukses që një diasporë integrohet në tregun e punës, aq më...

Fiona Elze nga viti 2012 e udhëheq Sektorin e Azilit dhe të Refugjatëve të Kantonit Schwyz. Një bisedë mbi valët e refugjatëve, masat e integrimit dhe politikën zvicerane të azilit.

«Pse duhet të kthehem?»: Kosovari Beg Zeqiri bisedon me politikanin gjerman Thomas Strobl

Beg Zeqirit nga Ferizaj i është mohuar kërkesa për azil në Gjermani. Ky qytetar i Kosovës dëshiron me çdo kusht të qëndrojë në Gjermani.

Umberto Eco mbi krizën e leximit dhe domosdoshmërinë e leximit

Shkrimtari i famshëm italian flet për romanin e tij të ri «Numri zero», që i kushtohet një gazete, për krizën dhe shansin e mediumeve .

Në Indi, për të shëruar zemra: kardiologu Florim Cuculi flet për eksperiencën e tij...

Kardiologu Florim Cuculi, i cili punon në spitalin e Luzernit në Zvicër, flet për përvojat e tij si mjek në Indi, ku po qëndron në kuadër të një projekti për t’iu ofruar ndihmë kolegëve nga ky shtet me 1,2 miliardë banorë.
-reklamat-

Artikuj të zgjedhur

7,605FansaPëlqeje
188NdjekësNa Ndjek
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.