Sonntag, 26. Februar 2017

Ballë për ballë

Ekonomisti zviceran: Secili duhet të marrë 1000 euro rrogë nga shteti – pa punuar

Fitimet nga globalizimi janë të shpërndara gabimisht, mendon ekonomisti Thomas Straubhaar. Për këtë arsye ai propozon një rrogë bazike të pakusht. Straubhaar, 59-vjeçar, i ka parë nga afër pasojat e globalizimit. Qëndrimi i tij kritik vetëm sa u përforcua pas këtyre udhëtimeve. Në librin e tij të ri «Radikal i drejtë. Si e revolucionin shtetin social rroga bazike e pakusht», profesori zviceran i ekonomisë në Hamburg kërkon një kthesë radikale të sistemit.

Surroi në NZZ: «Duhet ta çlirojmë edhe njëherë Kosovën»

Publicisti kosovar Veton Surroi thotë për gazetën zvicerane «Neue Zürcher Zeitung» (NZZ) se vetëm një front i gjerë popullor i partive opozitare dhe shoqërisë civile mund t'i kthejë gjërat për së mbari në Kosovë dhe të largojë nga pushteti kastën e korruptuar politike.

«Mjafton një fije shkrepse»

Johannes Hahn është komisioneri i UE-së për çështje të zgjërimit. Detyra e tij më e vështirë është Ballkani perëndimor. Çështja për të është: «Të eksportosh stabilitet, apo të importosh instabilitet».

«Vuçiqi dhe epoka e rrenave totale»

Sociologia e njohur serbe Vesna Peshiq flet në «The New York Review of Books» për gënjeshtrat e jashtëzakonshme të kryeministrit të Serbisë Aleksandër Vuçiq, pritjet e nacionalistëve serbë nga administrata e presidentit të ri amerikan dhe shpjegon përse serbët qe 200 vjet nuk mësojnë nga gabimet e tyre.

«Me vetëdije kam kundërshtuar që ta humb gjuhën amtare»

Më 28 tetor 1964 televizioni gjerman emitoi intervistën legjendare të publicistit gjerman Günter Gaus me filozofen e famshme Hannah Arendt. Në fillim të bisedës ata shtjellojnë raportin mes filozofisë dhe teorisë politike, pastaj aspektin e roleve gjinore dhe sidomos procesin gjyqësor kundër Adolf Eichamann-it në Jeruslaem. Në këtë intervistë Arendt flet për fëmijërinë e saj në Gjermaninë naziste, jetën e saj si hebraike - dhe rëndësinë e gjuhës amtare. Intervista botohet për herë të parë në gjuhën shqipe.

Popullizmi i demagogëve djathtistë Papa Françeskut ia kujton kohën e Hitlerit

Kreu i Kishës Katolike e ka krahasuar suksesin e popullistëve me ngjitjen e Hitlerit në pushtet në vitin 1933. Presidentin e ri amerikan Papa dëshiron ta vlerësojë në bazë të veprave që bën.

Historiani gjerman Winkler: «Fjalimi i Trumpit ishte një manifest frikësues i egocentrizmit nacional»

«Një fjalim inaugurues aq dëshpërues të një presidenti amerikan bota nuk e ka përjetuar kurrë. : më 20 janar 2017 mbase mori fund përgjithmonë», thotë historiani gjerman Heinrich August Winkler.

4 orët vendimtare për Jugosllavinë te Genscheri: si e çuam Stipe Mesiqin fshehurazi në...

Biznesmeni slloven Bozho Dimnik flet për mënyrën se si e organizoi takimin e fshehtë, në të cilin kryetari i atëhershëm i Jugosllavisë Stjepan Mesiq e bindi ministrin e Jashtëm gjerman Hans-Dietrich Genscher për domosdoshmërinë e njohjes ndërkombëtare të Kroacisë. Këtë vizitë pala serbe nuk arriti ta zbulojë. Ajo ishte shumë e bindur se Perëndimi nuk do të pranonte pavarësinë e republikave jugosllave. Atëbotë ambasador amerikan në Beograd ishte Warren Zimmermann, i cili tha se SHBA-të as për 50 vjet nuk do t’i njohin Slloveninë dhe Kroacinë. Por shumëçka ndryshoi kur një shtet i vogël, pa asnjë lidhje me Ballkanin, e pranoi pavarësinë e Kroacisë.

Trump trondit Europën: «NATO është e panevojshme»

Presidenti i zgjedhur amerikan Donald Trump e ka quajtur Aleancën Veriatlantike të panevojshme dhe pranimin e refugjatëve nga Angela Merkel një gabim «katastrofal». Detaje ekskluzive nga intervista e Trumpit dhënë gazetës gjermane «Bild», e cila botohet në numrin e së hënës.

Çfarë do të sjellë viti 2017? «Bota është në kaos gjithnjë e më të...

Bisedë me Budimir Lonçarin, ministrin e fundit të punëve të Jashtme të Jugosllavisë - mbi rolin agresiv të Rusisë në politikën botërore, Sirinë e dikurshme liberale dhe pasojat e luftës, kapitalizmin që vetëm gllabëron, krizën e shtresës së mesme dhe botën e Donald Trumpit.

Artikuj të zgjedhur

6,803FansaPëlqeje
141NdjekësNa Ndjek
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.