Dienstag, 24. Januar 2017

Kujtim SHABANI

Kujtim SHABANI
520 POSTIME 0 KOMENTET

Zürich, Zürich

Ka ca qytete në botë që identifikohen në mënyrë perfekte me vendin e tyre. Ato shpeshherë pandehen si kryeqytetet e atyre shteteve, pa qenë...

Një refren me tren

Një tren i ka trazuar shpirtërat e miliona njerëzve. Një avaz i moçëm që nuk ndryshon. Opinioni i iluminuar reagon me humor, ai politik ndërkombëtar me diplomaci. Por mentaliteti i autorëve të incidentit nuk impresionohet as nga njëri, as nga tjetra.

Bora që sjell ngrohtësi

Gostia e madhe ka filluar. Qielli i nis tokës sonë pajën e saj të bardhë, duke i dhënë çdo fjolle, çdo kristali, arkitekturën e...

Homazh emigrantëve të parë shqiptarë

Shënim me rastin e Ditës Ndërkombëtare të Emigrantëve. Veteranë të emigracionit shqiptar në Zvicër vijnë në vetën e parë për idenë e mërgimit, punën, gjuhën e huaj, përditshmërinë, pengjet, shëndetin, vendlindjen, dilemat, fundin...

«Njerëzit i duan klishetë»

Etienne Piguet është profesor në Fakultetin e Gjeografisë në Universitetin e Nëshatelit dhe nënkryetar i Komisionit Federal të Migracionit. Prej më shumë se 20 vjetësh ai e vrojton rrjedhën e politikës dhe të emigracionit në Zvicër. Opinioni i tij për imazhin e shqiptarëve në Zvicër.

«Nëse asimilimi kuptohet si një çmim për integrimin, ky do të ishte një keqkuptim...

Basil Schader është profesor në Shkollën e Lartë Pedagogjike në Cyrih dhe udhëheqës i seksionit «Gjermanishtja si gjuhë e dytë». Ai ka doktoraturë në gjermanistikë e albanologji, është autor i librave dhe teksteve të ndryshme shkollore dhe veprave shkencore e didaktike. Kohëve të fundit është kërkuar shpesh mendimi i tij për integrimin e shqiptarëve në Zvicër.

«Ka një imazh të mirë dhe një jo aq të mirë»

Martine Brunschwig Graf është kryetare e Komisionit Federal Kundër Racizmit dhe anëtare e Partisë Liberale. Ajo ka qenë ministre në Qeverinë e Gjenevës nga 1993 deri 2005, si dhe deputete në Parlamentin Federal nga 2003 deri më 2011. Brunschwig Graf e ka një perspektivë të veçantë për imazhin e shqiptarëve.

Një imazh i përhapur kryesisht nga shtypi i verdhë

Roland Wiprächtiger deri më 2015 ka punuar si gjykatës në Kantonin e Luzernës. Ai i njeh shqiptarët shumë mirë nga puna dhe nga jeta. Një perspektivë e dyfishtë.

Shqiptari i Vitit…

Kur e pyetën yllin e Hollywoodit, Robert Mitchum, se kush ishte aktori më i mirë, sharmeri i njohur me cinizmin e tij tha se...

Bujar Nrecaj shpallet «Burrë i Vitit» nga media zvicerane

Për Bujar Nrecajn, arkitektin e ri shqiptar në Zvicër, këtë vit nuk kanë të ndalur konsideratat. Revista «Luxe» e shpall atë «Burrë i Vitit» në kategorinë e arkitekturës dhe disenjit. Në një intervistë ekskluzive, ai shpalos idetë, përvojat dhe vizionin e tij për profesionin, për njerëzit dhe vendet e tij.
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.