Friday, 19. April 2019

Enver Robelli

46 POSTIME 0 KOMENTET

«Luajmë për Zvicrën! Ku është problemi?»

Futbolli në Zvicër është fushë e projektimit të integrimit të të huajve dhe ëndrrave.

Paqe edhe në fushën e blertë!

Disa mendime mbi ndeshjen e futbollit mes Shqipërisë dhe Serbisë.

Të drejtat e lexuesit

Një himn për librin në prag të Panairit të Librit në Frankfurt.

Pasaporta zvicerane përshpejton integrimin e të huajve

Të huajt që arrijnë të marrin shtetësinë e Zvicrës integrohen më mirë dhe më shpejtë në shoqëri. Kështu thotë një studim i Fondit Nacional të Zvicrës për Shkencë.

Një lugë përzemërsi

Një kujtim për Stevo Karapanxhën, kuzhinierin më simpatik mes Sllovenisë dhe Maqedonisë, i cili e bëri të popullarizuar Vegetën jo vetëm në Ballkan.

Krimet e kryera nga regjimi i Titos: Gjermania, me sa duket, i mbronte vrasësit

Regjimi komunist jugosllav dyshohet se ka vrarë disidentë në Gjermani. Sipas informatave të revistës DER SPIEGEL qeveritë e atëhershme gjermane mbyllnin sytë dhe nuk i ndiqnin të dyshuarit.

Umberto Eco mbi krizën e leximit dhe domosdoshmërinë e leximit

Shkrimtari i famshëm italian flet për romanin e tij të ri «Numri zero», që i kushtohet një gazete, për krizën dhe shansin e mediumeve .

Dy deputetë zviceranë në krah të shqiptarëve – këtu, atje, gjithkund!

Derisa dhjetëra shqiptarë të shtyrë kryesisht nga entuziazmi i tepërt kanë shpallur kandidaturat për deputetë në parlamentin e Zvicrës, dy figura të njohura politike...

Zvicër: qytetarët me shtetësi të dyfishtë nuk janë të rrezikshëm!

Në kuadër të fushatës kundër të huajve Partia Popullore e Zvicrës (SVP) po kërkon që të huajt që duan të marrin pasaportën helvetike duhet të heqin dorë nga shtetësia e vendit të prejardhjes

Dita e parë e festës së birrës në München: u pinë një milion gota...

Në München ka filluar festa më e madhe e birrës në botë.
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.