Thursday, 18. April 2019

dp

5369 POSTIME 0 KOMENTET

Lot të ngrirë

Pika të ngrira loti Nga faqet rrëshqasin poshtë E un as s’e kuptoj Se paskam qarë me lot! Oh lot, o lotët e mi Që qenkeni kaq të vakur, Sa...

Përzihet në Kosovë pas 22 vitesh qëndrimi në Zvicër

Ish-dezertori i luftërave në Jugosllavi e humb vendin që i kishte ofruar strehim. Ai i kishte maltretuar fëmijët dhe nënën e tyre, raporton Tages...

Gjetun

N’nji pyll un’hyna, S’kërkojshe gja; Kur mbrend’u futa, Çudi m’u ba! Nën hije pava Nji lulzë t’blerë; Si ylli ndritte, Ish plot me erë. M’e kput’ kur desha, Nga un’u kthye: «Që un’ të...

Shtetndërtimi

Sot e kreva pjesën time të punës në ndërtimin e shtetit. E solla me veturë sekretarin e shtetit në një ngjarje të rëndësishme dhe urgjente në të vërtetë...

Si financohen fushatat politike në Zvicër?

Tages Anzeiger e citon një studim zviceran: Partitë politike marrin para nga bankat, sigurimet dhe ndërmarrjet farmaceutike.   Swisscom është ndër ndërmarrjet e pakta që nuk...

Është çudi kur je femër

Mua tani më vjen për të qarë. Më duket sikur shkarkesa yjesh më janë grumbulluar te sytë. Dot nuk duroj, ndërsa çengelat e nervave nderas tërhiqen kundrejt njëri-tjetrit. Kangur...

Pranga në sy të fëmijëve

Komisioni Kombëtar për Mbrojtjen nga Tortura kritikon prangosjen e prindërve në sy të fëmijëve në raste të largimit të dhunshëm nga Zvicra. Raporton Tages...

Kitaristi Petrit Çeku luan në kishën Masans në Chur të Zvicrës

Në kuadër të koncerteve verore që mbahen në qytetin Chur të Zvicrës, të dielën më 12 korrik, nga ora 18:00, në kishën Masans do...

Kumria

ia prenë qafën ditën që lindi i thanë – je zog i egër në daç si engjëll fluturo qiejve një klloçkë është më e butë se ti ia...

Mohuesi i masakrës së Srebrenicës arrestohet në Basel për shkak të tregtisë me drogë

Policia zvicerane ka konfirmuar se autori serb, Alexander Dorin, është arrestuar në Basel. Me këtë pseudonim ai ka shkruar disa libra në lidhje me masakrën...
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.