Saturday, 19. January 2019

dp

5197 POSTIME 0 KOMENTET

Kryetari i Unionit të Imamëve të Zvicrës uron Fitër Bajramin

Unioni i Imamëve Shqiptarë në Zvicër besimtarëve myslimanë ua uron festën e Bajramit   «Të nderuar bashkëatdhetarë, vëllezër dhe motra! Me 17 korrik 2015 është dita e...

Grupi i Migrantëve të SP St. Gallen: Për demokraci fer dhe një Zvicër sociale

Në kantonin e St. Gallenit Partia Socialdemokrate (SP) ka ngritur Grupin e Migrantëve.   Në një komunikatë për media, iniciativa e Grupit prezentohet si një hap...

E humbëm edhe këtë mbrëmje

E humbëm edhe këtë mbrëmje. Askush nuk na pa të zënë dorë për dorë, kur muzgu i kaltër binte mbi botë. Nga dritarja unë pash’ lodrimin e perëndimit...

Shkulet flamuri shtetëror nga Konsullata e Kosovës në Cyrih

Persona të panjohur kanë hequr fundjavën që kaloi nga muret e Konsullatës së Kosovës në Cyrih flamurin e saj shtetëror.   Cyrih, 15 korrik 2015 Personeli i...

Katër shqiptarë të arrestuar në Bernë akuzohen për tregti me drogë

Gjatë hetimeve intensive të zhvilluara muajve të fundit kundër dilerëve të drogës në kryeqytetin e Zvicrës policia e kantonit të Bernës i ka rënë...

Centrali bërthamor në Gösgen u pushua padashur

Administruesit duhej ta ndalonin reaktorin e centralit bërthamor në Gösgen, kantoni i Solothurnit. Një gabim në dy ventilë çoi në fikjen e tij të...

Bardhec Berisha – Një ditë në jetën time si emigrant

Nga Rehana DOKO   Java ime fillon me ditët më të dashuruara për mua. Çdo të hënë në mëngjes, pasi të jem zgjuar, e bëj...

Lot të ngrirë

Pika të ngrira loti Nga faqet rrëshqasin poshtë E un as s’e kuptoj Se paskam qarë me lot! Oh lot, o lotët e mi Që qenkeni kaq të vakur, Sa...

Përzihet në Kosovë pas 22 vitesh qëndrimi në Zvicër

Ish-dezertori i luftërave në Jugosllavi e humb vendin që i kishte ofruar strehim. Ai i kishte maltretuar fëmijët dhe nënën e tyre, raporton Tages...

Gjetun

N’nji pyll un’hyna, S’kërkojshe gja; Kur mbrend’u futa, Çudi m’u ba! Nën hije pava Nji lulzë t’blerë; Si ylli ndritte, Ish plot me erë. M’e kput’ kur desha, Nga un’u kthye: «Që un’ të...
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.