Saturday, 19. January 2019

dp

5195 POSTIME 0 KOMENTET

«Moj e bukura More», simbol i rëndësishëm i arbëreshëve

«Moj e bukura More», një prej këngëve më të popullarizuara, konsiderohet simbol i rëndësishëm i arbëreshëve në mbarë trojet shqiptare. Historia që bart kjo...

Planprogrami për mësimin gjithëditor në Prishtinë vihet në diskutim publik

Prishtinë, 1 shtator – Mësimi gjithëditor nuk do të fillojë sot (e martë) në shkollat «Faik Konica», «Afrim Gashi» dhe atë Model, në kryeqytet.   Kjo,...

Vdiq ilirologu Aleksandar Stipçeviq

Në moshën 85-vjeçare në Zagreb ka ndërruar jetë arkeologu dhe historiani i famshëm Aleksandar Stipçeviq.   Ka vdekur në kryeqytetin kroat njëri nga kolosët e ilirologjisë,...

Dështimi i operatorëve lë qytetarët pa energji

Të licencuarit në sistemin energjetik kanë dështuar në kryerjen e obligimeve të tyre, dhe për pasojë qytetarët gjithandej Kosovës janë përballur me mungesë të...

Vuçiqi nuk konsiderohet njeriu i duhur për t’i pajtuar serbët e shqiptarët

Marrëveshjet e arritura në Bruksel kryeministri serb, Aleksandër Vuçiq, do t’ua shpjegojë vetë serbëve të Kosovës, shkruan sot Koha Ditore.   Por, paralajmërimit të Vuçiqit për...

Muhaxherit i ndalohet gjykimi i Deçanit nën dyshimet se u ndikua nga Mekaj

Gjykatësja e krimeve të rënda në Pejë, Lumturije Muhaxheri, nuk do të ketë më qasje në procedurën penale ndaj bashkëshortit të Vlora Goranit -...

Paraburgoset i dyshuari për ndërmjetësimin e ryshfetit për prokuroren Badivuku

Isak Smakolli nuk e priti arrestimin nga Policia e Kosovës. Pas plot një jave arrati i dyshuari për ndërmjetësim në rastin e ryshfetit për...

Premtimet e rrejshme të Mustafës e Thaçit për bujqësinë

Milionat e premtuar në fushatën zgjedhore për investime në bujqësi nga të dy partitë që gjenden në pushtet, PDK dhe LDK, nuk do të...

Koordinatori i dialogut nuk koordinohet me Kuvendin

Mospublikimi i marrëveshjeve të nënshkruara në Bruksel ka ngritur dyshime tek deputetët se Qeveria është duke fshehur të vërtetën rreth tyre, shkruan sot Koha...

Ligji për Specialen hyn në fuqi më 15 shtator

Pas dy javësh do të bëhen të aplikueshme dispozitat që parashohin themelimin e Gjykatës Speciale, shkruan sot Koha Ditore. Fuqizimin e tyre juristët e...
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.