Sunday, 18. November 2018

dp

5045 POSTIME 0 KOMENTET

Zvicra e eksporton «King of Prezels»

Administratori i kiosqeve zvicerane, Valora, planifikon një ekspansion në vendet tjera të të ashtuquajturit «Mbret i Bretzel»-ve. Njëherë për njëherë në vendet fqinje, pastaj...

Firma zvicerane që bashkëpunoi me shërbimet e huaja sekrete

Crypto AG quhet ajo dhe shet aparatura shifrimi në mbi 100 shtete. Së fundmi dalin dokumente që fimrën e përziejnë në lidhje me shërbime...

Zvicër: «Mafia shqiptare kyçet në tregtinë me kokainë»

Pas tregtisë shumëvjeçare me heroinë grupe kriminale shqiptare duan të kyçen edhe në shitjen e kokainës. Policia e Gjenevës beson se heroinës i ka...

Nëna

Të mbaj si një plagë mbi ballin tim, e cila nuk mbyllet. Nuk dhemb gjithmonë. Nuk rrjedh prej saj zemra sa të vdesë. Veç nganjëherë më erren befas...

Zvicra investon mbi 1,2 milion euro për ujë të pijes në fshatra të Gjakovës

Në fshatin Rakovinë të komunës së Gjakovës është bërë përurimi i ujësjellësit . Financimin e tij e kanë bërë Gjakovës në vitin e shkuar...

Sosja e vetmisë në vapën e ditës

Vapa m’zuni te rranxa e qytetit në shkamb që sos me pallat në maje. Vetmia shkallave guri ngreh hap mbas hapi korpin me avull përpjetë e nuk mbaron...

Një kamp romësh që nuk e bezdis askënd

100 romë me 40 automjete me kabina banimi janë vendosur në Madetswil të Cyrihut. Banorët megjithatë tregojnë mirëkuptim, raporton «20 Minuten».   «Fëmijët vrapojnë vërdallë, të...

Braktisja e Islamit nga myslimanët

«Terroristët e ISIS-it po i përzënë myslimanët nga besimi i tyre», transmeton «20 Minuten». Por ka edhe arsye tjera për konvertimi.   Te myslimanët është rritur...

Dashuri

E gjeta veten e humbur një herë në flokun tënd; tani jam më i ri për një vdekje po shoh verbët – dhe shumë më mirë; i gjeta puthjet...

«Kur shqiptarët janë në pushime, Zvicra më duket e zbrazur»

Prej mbi 20 vitesh Roland Wiprechtiger merret me shqiptarët. I njohu rastësisht, tani nuk mundet pa ta. Ai ka ide për bashkëjetesën në Zvicër dhe se si duhet parë njëri-tjetrin.
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.