Thursday, 25. April 2019

dp

5379 POSTIME 0 KOMENTET

Friedrich Schilleri shpjegon politikën e Kosovës

Një koment me citate të shkrimtarit të famshëm gjerman për krizat dhe mizat politike në viset e Ilirisë.

Historia e Shqipërisë në futbollin europian

Shqipëria priste ekipe europiane me lojtarë me mjekra, të cilat ishin ndaluar në diktaturën komuniste të Hoxhës. Shqipëria është kualifikuar për herë të parë në Europianin e vitit të ardhshëm, por për dekada me radhë klubet shqiptare kanë intriguar adhuruesit e futbollit, shkruan «Guardian»

Megaskandali i radhës i FIFA-s: Kampionati Botëror i Futbollit në Gjermani u ble me...

Revista gjermane «Der Spiegel» zbulon se funksionarët gjermanë të futbollit me gjasë e kanë blerë Kampionatin Botëror të Futbollit – përmes një arke ilegale të mbushur me 6,7 milionë euro.

Trashëgimia e Ballkanit: shtëpitë tradicionale mirëpresin shtegtarët

Nëse kërkoni të keni përvoja më të veçanta personale dhe lokale, si dhe gatesa të ziera e të pjekura nga duart e shtëpiakeve, flini në ndonjërën prej këtyre shtëpive tradicionale në Ballkan.

Ka një kohë për gjithshka

Dhe ti pate një kohë për të ëndërruar Pate një kohë për të shpresuar Pate një kohë për të besuar Pate një kohë për të kërkuar Pate një...

Lavdi dialektikës

Padrejtësia sot ec me hap të sigurt. Shtypësit bëhen gati për dhjetëmijë vjet. Dhuna përbetohet: kështu si është do të jetë edhe më tutje. Asnjë zë nuk...

Teki Dërvishi dhe legjendat urbane për të

Dramaturgu e poeti Teki Dërvishi e mbylli ciklin e vet të lojës spektakulare pa rregulla, ashtu ngutshëm dhe pa fije disipline – drejt Bregut të Pikëllimit – dhe u ngjit në Majë.

Publikut

O publik shumë i nderuar pa më thuaj: vërtet je budalla, ke mbaruar, siç na thonë çdo ditë nga të gjitha drejtoritë? Çdo drejtor bythëtrashë na thotë: «Publiku kështu...

I riu serb, pas kthimit nga Shqipëria: «Shqiptarët janë mikpritës, të ngrohtë si klima...

Vojkan Udovičić ishte pjesë e një grupi të rinjsh serbë që vizituan Shqipërinë. Model i kësaj vizite ishte programi i shkëmbimit të të rinjve mes Gjermanisë dhe Francës pas Luftës së Dytë Botërore. Pas kthimit në Serbi Udovičić ka folur për përshtypjet e tij.

«Lutem vetëm Zvicra – jo»

Redaktori i sportit të Tages Anzeiger interviston Burim Kukelin, lojtarin e Kombëtares shqiptare nga Zvicra. Ai është i lumtur për kualifikimin, por i ndrojtur se mos i bie të luajë kundër Zvicrës.
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.