Monday, 18. February 2019

dp

5269 POSTIME 0 KOMENTET

Ti vajzë e bukur e peshkatarit

E bukura vajzë peshkatari, Afroje varkën në breg; Eja, ulu pranë meje, T’i përkëdhelim duart, të të prekë Vendos kokën mbi zemrën time, Dhe mos u tremb aq shumë...

Dita kur u çlirua Gjermania!

Fjalimi i presidentit Richard von Weizsäcker gjatë ceremonisë përkujtimore të 40-vjetorit të përfundimit të Luftës së Dytë Botërore në Europë dhe tiranisë nacionalsocialiste, më 4 maj 1985, në Bundestag në Bonn.

Drogantët manifestojnë më shumë prirje kriminele se akloholikët, emigrantët – më shumë se vendasit

Kanabisi shpie në më shumë delikte dhune, sugjeron një studim me nxënës në Aargau. Poashtu spikatin më shumë për penalitete të huajt se sa vendasit.

Vitin e ardhshëm në Zvicër bien çmimi i qirasë dhe banesave

Pa marrë parasysh qira ose shtëpi private: Çmimet e banesave vitin e ardhshëm do të zbresin. Si gjithmonë në Zvicër, do të ketë dallime nga kantoni në kanton.

Një i punësuar në Cyrih fiton 7’696 franga në muaj

Kush punon në qytetin e Cyrihut fiton ‹në mes› 7'696 franga bruto në muaj. Nëse ka edhe shkollim të lartë, rroga e tij shkon në 10'396 franga, pa shkollim të lartë – 4'693 franga.

***

Për shkak se ti ditët i shndërron në anije, të cilat e dinë drejtimin e tyre. Për shkak se trupi yt mund të buzëqeshë. Për shkak se heshtja jote ka shkallë. Për shkak se një vit merr trajtën e fytyrës tënde. Për shkak se unë përmes teje e kuptoj se ekziston prania, të dua. (Shqipëroi: Enver Robelli)

Në një vit në Zvicër kanë ardhur 60’000 të huaj

Në fund të shtatorit Zvicra numëronte dy milionë të huaj me banim të rregullt. Kjo domethënë një rritje, para së gjithash për shkak të emigrantëve nga Lindja. Rritet numri i francezëve dhe portugjezëve, kurse bie ai i serbëve, kroatëve dhe boshnjakëve.

Orientimi nga Perëndimi shpëtimi i jon i vetmi!

Dialërië shqiptare, koha bërtet për një ndërrim të madh politik, social edhe kulturell në atdhe t’ at; koha bërtet për orientimin t’ ëmë nga perëndimi.

Kush është ministrja e dorëhequr zvicerane – Eveline Widmer-Schlumpf?

Ajo hyri në qeveri në vend të Christoph Blocher dhe pastaj u përjashtua nga SVP-ja. Widmer-Schlumpf ka lënë gjurmë në politikën zvicerane, sidomos me rolin që ka luajtur në fundin e sekretit të bakave. Një biografi e shkurtër politike.

Zvicra përsëri në Këshillin e të Drejtave të Njeriut të OKB-së

Kjo është hera e tretë që Zvicra zgjidhet në Këshillin e të Drejtave të Njeriut të Kombeve të Bashkuara. Me këtë rast ajo ka arritur një rezultat spektakolar: 176 nga 193 vota.
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.