Wednesday, 20. June 2018

dp

dp
4793 POSTIME 0 KOMENTET

Ligjet themelore të budallallëkut njerëzor

Kosova po kalon javë dramatike si pasojë e ballafaqimeve të ashpra mes pushtetit të armatosur me pushkë automatike dhe opozitës të armatosur me gaz lotsjellës. Dramatike është edhe gjuha që përdoret mes politikanëve – prej fjalëve vulgare deri te kërcënimet më primitive. Një rast i mirë që këtë situatë ta përshkruajmë me mendimet e shkrimtarit dhe ekonomistit italian Carlo M. Cipolla mbi ligjet themelore të budallallëkut njerëzor.

Fëmijët që nuk lëvizin, rriten më pak

Kush lëviz pak në fëmijëri, nuk e shfrytëzon të gjithë potencialin që ka për t’u rritur - thonë shkencëtarët në Zvicër.

Paragjykimet e historiografisë serbe: «Në damarët e shqiptarëve ka gjak serb»

Të paaftë për të bërë shtet, të paditur, të pacivilizuar – kundër idesë që shqiptarët të kenë shtetin e tyre në Ballkan në fund të shekullit 19-të dhe në fillim të shekullit të 20-të ishte mobilizuar inteligjenca serbe. Ajo akuzonte sidomos Austro-Hungarinë – pa ndihmën e së cilës shqiptarëve as që do t’u kishte rënë në mendje të bëjnë shtet.

5 për qind e të rinjëve janë potencialisht të varur nga lojërat

Një studim e ka hulumtuar sjelljen e të rinjëve friburgas me lojërat e parave.

Në krahët e Afërditës

Ngazëllyer nga joshjet në ëndjen e kopshtit tënd ndërsa Hëna sundon dëshirën tonë të fshehtë Rojtar zemërçiltër unjem në fronin në kulm të Malit tënd Prijësja Hyjneshë krateri në vlim. Dhe ti pëshpësh...

Hetimi amerikano-shqiptar dënoi grupin e trafikimit të qindra shqiptarëve drejt SHBA

Ambasada amerikane në Tiranë ka mirëpritur vendimin e Gjykatës së Krimeve të Rënda për dënimin me 59 vjet burg të një organizate të trafikut të qënieve njerëzore, që kontrabandoi mbi 600 shqiptarë drejt SHBA.

Çka thotë Kurani për gratë

Kur korrespondentja nga Lindja e Mesme, Carla Power, nisi ta studionte Kuranin me një dijetar konservator islam, nuk priste se do të mësonte se aty askund nuk bëhet thirrje për shtypje të grave – ose se islami ka histori të pasur të lidereve femra që janë harruar.

Zvicra regjistron 1’000 aplikime azili më shumë se vitin e kaluar

Numri i kërkesave të reja nëmuajin e kaluar është rritur ndjeshëm. Federata koordinohet me kantonet për sistemimin e tyre.

Tryezë

Në Varnë u pata tranue, pata luejt krejt. Në tryezë domate, speca jeshil, shojzë e fërgueme, në radio «Hej djem!», ajri i Detit të Zi, raki në gotë, përzie...

Serbia e mirëpret kriminelin e luftës Vladimir Lazareviq me nderime shtetërore

Vladimir Lazareviq, ish-komandant i Korpusit të Prishtinës të Armatës Serbe, është dënuar me 14 vjet burg për krime të luftës në Kosovë. Pasi ka vuajtur dy të tretat e dënimit, ai është liruar.
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.