Donnerstag, 26. April 2018

dp

dp
4668 POSTIME 0 KOMENTET

Vrasjet mafioze trondisin Shqipërinë

Një numër i konsiderueshëm vrasjesh mafioze të mbetura të pazbardhura nga policia goditën Shqipërinë gjatë javëve të fundit duke lënë në hije suksesin e shpallur nga Ministria e Brendshme për «numrin më të ulët të vrasjeve» në historinë e post-komunizmit.

Brengat e zviceranëvë sipas një ankete

Meraqet kryesore të zviceranëve janë kostoja e shëndetësisë, siguria e artikujve ushqimorë, dallimi midis çmimeve në vend dhe në shtetet e tjera. Një çështje që është ngritur befasisht në vendin e dytë është jetëgjatësia e produkteve, qofshin ato nga fusha e teknologjisë apo të tekstilit.

Noli, Konica dhe rruga e Amerikës për në Ballkan

Diaspora shqiptare dhe çështja kombëtare: Fan Noli dhe Faik Konica janë dy figurat qendrore të historisë shqiptare që me punën e tyre në Amerikë ndikuan në pavarësimin e Shqipërisë.

Si mund të integrohen myslimanët në Zvicër? Shembulli i shqiptarëve!

Në një koment gazeta e Zürichut «Neue Zürcher Zeitung» apelon që integrimi i myslimanëve në Zvicër të bëhet në bashkëveprim me myslimanët e moderuar.

Lëmshi i Kosovës: Prodhuar prej BE-së

Kosova dhe Serbia nënshkruan më 25 gusht marrëveshjen e kthesës së madhe për «normalizimin e marrëdhënieve». Bazuar në një marrëveshje të mëhershme, e reja qartësonte aranazhimet për Asociacionin/ Bashkësinë e Komunave Serbe (AKS) në Kosovë.

«Aston Martin» planifikon të hap fabrikë në Maqedoni

Sipas agjencisë së lajmeve «Reuters» firma e famshme britanike e veturave «Aston Martin» synon të ndërtojë një fabrikë në Maqedoni, ku do të prodhohej modeli i ri i «Crossoverit» të famshëm.

Stambolli

Kamionët bartnin shalqinj dhe unë Përherë mendoja për ta, Kamionët bartnin shalqinj dhe unë Përherë mendoja për ta, Në shtëpinë tonë në Niksar Kam qenë i lirë si harabel...

Me 16,3 milion pasagjerë – Swiss në zenit të suksesit

Viti 2015 ishte një mot suksesi për kompaninë ajrore zvicerane Swiss. Kurrë më parë nuk kanë fluturuar kaq shumë njerëz me këtë linjë ajrore.

Letër dashurie për kulturën dhe historinë shqiptare

Gjëja më e mrekullueshme rreth Shqipërisë nuk janë vetëm bukuritë e jashtëzakonshme dhe mundësitë për të kaluar një pushim që do të dëshiroje (me ushqim deti të mrekullueshëm, histori, kulturë), por po ashtu është e rrethuar me njerëz që janë më të mirët, më mikpritësit që kam takuar ndonjëherë.

Vajzat marrin nota më të këqija se djemtë në lëndën e fizikës

Mësueset dhe mësuesit me pak përvojë pune, për të njëjtat njohuri në lëndën e fizikës, vajzat i notojnë më keq se djemtë. Kështu thotë një studim i ETH-së në Cyrih.
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.