Friday, 22. March 2019

dp

5320 POSTIME 0 KOMENTET

Të jesh, të flasësh dhe të mendosh mençur si Bogiç Bogiçeviqi

Ishte Serbia e para që braktisi Jugosllavinë për të filluar luftën. Ishte Beogradi që duke hequr autonominë e Kosovës dhe Vojvodinës hapi portat për shpërbërjen e Jugosllavisë. Kështu e shpjegoi në një emision të televizionit të Sllovenisë krizën e Jugosllavisë Bogiç Bogiçeviqi, serb nga Bosnja, anëtar i dikurshëm i kryesisë jugosllave. Një orë e historisë me një politikan të formatit europian.

Kur as ambasadorët nuk mund ta zgjojnë popullin nga letargjia

Pse të mos e kontrollojnë edhe Agjencinë e Pronave pronarët e vërtetë të resurseve të Kosovës? Diplomatët perëndimorë mund të përpiqen që Kosova të bëhet shtet funksional, por nëse njerëzit s'duan dhe nuk dalin masivisht në rrugë për të protestuar, atëherë gjithçka në rregull. Ose jo. Duket se gati krejt janë të kënaqur ndërsa shteti po shembet dhe diplomatë perëndimorë në kushte anonimiteti thonë: «Nuk jemi të interesuar që ky regjim banditësh të afrohet edhe një milimetër me Europën Perëndimore».

Presidentëve të rruzullit tokësor

Në emër të njerëzimit dhe brezave I ftojmë shtetet ngritur në të Djeshmen Në tryezë bisedimi. Si ndërrues të binarëve të trenave, Ku piqet rruga e Djeshme dhe...

«Duhet t’i gjunjëzojmë serbët»: një përkujtim me rastin e vdekjes së ish-kryediplomatit gjerman Klaus...

Ministri shumëvjeçar i Punëve të Jashtme të Gjermanisë, Klaus Kinkel, ka vdekur në moshën 82-vjeçar. Ai ka qenë një përkrahës konsekuent i integrimit të Kosovës dhe Shqipërisë në strukturat euroatlantike. Gjatë një vizite në Tiranë në fillim të shkurtit 1998 ai tha se europianët kanë detyrime të veçanta ndaj Kosovës dhe shtoi se gjermanët dhe europianët e tjerë nuk do të lejojnë që shumica shqiptare në Kosovë të «keqtrajtohet e shtypet» nga një pakicë prej 10 për qind. Kinkel i njihte mirë anët e errëta të Jugosllavisë së Titos: kur në Gjermani u vranë Jusuf e Bardhosh Gërvalla dhe Kadri Zeka, Kinkel ishte shef i Shërbimit Sekret Gjerman (BND).

Anatema A

Është trilluar edhe një udhëtim në shuplakë Në majë të gjuhës na ka zbritur bukuri Prapa na kanë ndjekur një mijë e një mrekulli Asgjë s`mund të...

«Frankfurter Allgemeine Zeitung»: Shqipërisë i duhet një koalicion i madh për t’u nisur drejt...

Gazeta e rëndësishme gjermane shkruan se kryeministri Edi Rama po akuzohet për manipulim të zgjedhjeve, korrupsion dhe lidhje me krimin e organizuar. Shqipërisë nuk i duhet ashpërsimi ritual i luftës politike, por një qeveri me bazë të gjerë.

Gëzuar me C₂H₅OH!

Çdo pikë alkooli është e dëmshme, tregon një studim. Një ekspert thotë: mos pini fare. Një tjetër thotë: ngadalë, kjo është gabim. Gazeta gjermane «Die Zeit» ofron ndihmë për një temë delikate – përmes një teksti fantastik.

Dialogu Kosovë-Serbi: përse kur shihet nga Prishtina – nuk funksionon?

Ku ka mbërritur dialogu mes Kosovës dhe Serbisë? A jemi në udhën e marrëveshjes së normalizimit mes dy shteteve? Sébastien Gricourt, drejtor i Observatoire des Balkans de la Fondation Jean-Jaurès i kthehet edhe një herë procesit të këtij dialogu që prej origjinës, me negociata që janë shumë të ndërlikuara për tërësinë e akterëve në lojë, veçanërisht për Bashkimin Europian.

Çfarë do të mund të bëhej me 500 mijë eurot e harxhuara për Samitin...

Samitet e diasporës, të organizuara nga qeveria shqiptare, nuk kanë asnjë kuptim nëse duken si «parada patriotike» për interesat e çastit të pushtetarëve.

Pesë hapa për të dalë nga ngërçi politik para se të ikën treni

Çfarë duhet të ndryshojë në politikën kosovare para se të fillojnë negociatat me Serbinë?
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.