Sonntag, 21. Januar 2018

dp

dp
4429 POSTIME 0 KOMENTET

Arsimimi i elitës shqiptare në Kosovë dhe thyerja e interpretimit serb të historisë

Ashtu si në shoqëritë e tjera të Europës juglindore edhe në Kosovë historianët dhe linguistët zunë një pozitë të rëndësishme, sepse ishin ata që formulonin dhe përfaqësonin interesat kombëtare, ata për herë të parë artikuluan zërin e shqiptarëve të Kosovës. Në vitet shtatëdhjetë u thye epërsia serbe në interpretimin e historisë së Kosovës.

Shërbimi informativ zviceran shqyrtoi mbi 2 milionë veta

Vitin që shkoi, shërbimi informativ i federatës ka gjurmuar 22 të dyshuar për terrorizëm. Përkundër viteve të tjera, numri i shqyrtimeve është rritur në mënyrë drastike.

Refugjatë palestinezë

Në kampin e madh në Gaza pleq që kâmbët e tyne nuk mund t’i ngrenë për me ecë dhe gra me shqetësimin e tyne të përjetshëm: qysh me mbajt shpi në...

Demokracia është hajgare, thotë Kina – këqyreni Donald Trumpin e Amerikës

Pekini mund të jetë i shqetësuar për kërcënimin e luftës tregtare me Trumpin president, por tani po mjaftohet duke qeshur teksa shikon «ngritjen e racistit» në garën zgjedhore amerikane.

Edi Rama: «Serbia dhe Maqedonia u sollën më mirë ndaj refugjatëve se shumë vende...

Kryeministri i Shqipërisë Edi Rama ka kërkuar një politikë unike të BE-së ndaj refugjatëve. Në një intervistë dhënë gazetës gjermane «Frankfurter Allgemeine Zeitung» ai kritikon shumicën e vendeve të BE-së për mungesë solidariteti ndaj refugjatëve. Rama po ashtu kërkoi që në Turqi të ndërtohet një mur europian mbrojtës ndaj refugjatëve.

Vrasja e Hasan Prishtinës në dosjet italiane

«Për sa i përket vrasjes së Hasan Bej Prishtinës mësojmë gjithashtu se porositësi i këtij atentati paska qenë vetë mbreti Zog e se porositësit e drejtpërdrejtë janë kujdesur që të zgjedhin vrasësin midis partizanëve të tyre shqiptarë nënshtetas jugosllavë për t’u dhënë të gjithëve dyshimet e një baze tjetër», thuhet në dokumentet italiane.

Pështjellim

Me u dashtë në një kohë kur njerëzit po e vrasin njani-tjetrin me armë gjithnjë e ma të mira dhe po e lanë njani-tjetrin me vdekë urie Dhe me...

Shefi i EULEX-it i krahason portalet dezinformative me zyrat e UDB-së së Rankoviqit dhe...

«Ajo që shohim sot janë portalet me burime anonime, ku nuk mund të kuptohet se kush i publikon këto portale, nuk mund të gjesh emrin e gazetarit, ata krijojnë lajme që pastaj ripublikohen nga portalet e tjera dhe pastaj krijohet diçka. Ky është një sistem klasik i krijimit të baltës», ka deklaruar shefi i misionit të Bashkimit Evropian në Kosovë për sundim të ligjit, Gabriele Meucci.

Dubioza – një recetë boshnjake për krizën, përtej krimit dhe nacionalizmit

Ashtu si në Bosnjë-Hercegovinë edhe njerëzit në Kosovë duan të shkëputen nga trajektorja e mjerimit dhe konfliktit. Nuk ka rrugë më të mirë për ta bërë këtë se sa duke ndëshkuar oligarkët e krimit dhe logjikën përjashtuese të nacionalizmit. «Dubioza Kolektiv» flet për Dialogplus.

Aktivistët të vendosur të pezullojnë punimet te Parku i Liqenit në Tiranë

Aktivistët mjedisorë që kundërshtojnë ndërhyrjen e Bashkisë së Tiranës në Parkun e Liqenit janë të vendosur të vazhdojnë rezistencën e tyre deri në pezullim të punimeve, ndërsa lëvizjet nga brenda Këshillit Bashkiak ngjallin shpresë për transparencë.
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.