Friday, 26. April 2019

dp

5382 POSTIME 0 KOMENTET

Albert Einsteini, Mileva Marić dhe fundi i një miti

Jo vetëm propagandistët serbë kanë shkruar se teorinë e relativitetit e ka zhvilluar Mileva Marić, gruaja e Albert Einsteinit. Në një biografi të re të Mileva Marić-it dy autorë amerikanë i japin fund kësaj përralle.

Tadeush Mazovjecki – një autoritet moral nga Polonia, që dokumentoi krimet serbe në Kosovë

Sot është ditëlindja e publicistit, disidentit dhe politikanit polak Tadeush Mazovjecki, i cili në vitin 1992 erdhi në Prishtinë për të mbledhur material mbi represionin serb në Kosovë. Mes dokumenteve që iu dorëzuan raportuesit të OKB-së për të drejtat e njeriut në ish-Jugosllavi ishte edhe fotografia e një vajze nga Peja, të cilës policia serbe ia kishte këputur veshin gjatë një demonstrate, ku kërkohej kthimi në objektet shkollore. Në Prishtinë polaku takoi edhe disa bashkëkombëse që jetonin në Kosovë, të cilat po ashtu i raportuan mbi terrorin e Beogradit.

Viktimat e terrorit serb dëshmojnë në Kongresin amerikan

EKSKLUZIVE - Me datën 30 prill, Komiteti për Punë të Jashtme i Dhomës së Përfaqësuesve të Kongresit Amerikan, i kryesuar nga kongresmeni Eliot Engel do të organizojë një seancë dëgjimore lidhur me kërkesat për drejtësi të viktimave të kohës së luftës në Kosovë, të shkaktuara nga ana e shtetit serb.

Lule mbi varr

Mesnatë, nesër kur të zbadhet fush` shkretë, Do nisem. Se më pret,edi që jam vonuar; Do shkonj nga pylli dhe mali përpjetë; Më tepër s`munt të pres...

Mos jeto me gënjeshtra

Eseja e Aleksander Solzhenicin «Mos jeto me gënjeshtra» u botua së pari në «Washington Post» më 18 shkurt 1974. Ajo është mbase gjëja e fundit që ai shkroi në mëmëdhe përpara kolapsit të Bashkimit Sovjetik dhe qarkulloi ndërmjet intelektualëve të Moskës në atë kohë. Eseja është e datuar 12 shkurt, ditën që policia sekrete hyri më forcë në apartamentin e tij dhe e arrestoi. Ditën tjetër ai u dëbua në Gjermaninë Perëndimore. Teksti i saj është dhënë më poshtë. Megjithëse e shkruar në ish-Bashkimin Sovjetik në mendje, ajo është aktuale edhe sot në vendet e tjera.

Kush e mohon masakrën e Reçakut – është kriminel!

Mohimi i krimeve të luftës nga politikanët serbë duhet të ketë konsekuenca. Vuçiqin dhe Daçiqin Kosova nuk mund t’i ndalë, ata do të llomotisin edhe më tutje, por politikanët e serbëve të Kosovës duhet ta dinë: kush mohon krimet, shkon në shtëpi. Kosova nuk duhet të lejojë të shndërrohet në Bosnjë të dytë, ku çdo ditë Millorad Dodiku vret për së dyti viktimat që i vranë më parë Radovan Karagjiqi dhe Ratko Mlladiqi.

Kur Richard von Weizsäcker tha: Kosova duhet të jetë e pavarur

Sot është ditëlindja e Richard von Weizsäcker, president i Gjermanisë mes viteve 1984-1994. Si anëtar i Komisionit Ndërkombëtar të Ballkanit ai në prill të vitit 2005 nënvizoi tri gjëra: Kosova duhet të jetë e pavarur, të gjitha funksionet që i ushtrojnë UNMIK-u dhe KFOR-i duhet t’i transferohen qeverisë së Kosovës dhe ndarja e Kosovës nuk guxon të ndodhë. Ëndrra e tij ishte që Ballkanit të hyjë në BE në vitin 2014. Apeli i tij ishte: «Nuk duhet të sillemi sikur Ballkani nuk na intereson. Ne atë e kemi të varur në qafë, deshëm apo jo».

Profeci

Pasi s`jam më gjatë i ri në jetë dhe s`shoh shumë kënaqësi që do t`i prisja me padurim në të ardhmen Sa fatlum që jam i lirë që...

Rruga e Mahmut Bakallit

Sot është përvjetori i vdekjes së Mahmut Bakallit. Një kujtim për një politikan, meritat e të cilit duhet kërkuar në vitet ’70, kur Kosova me shumë vonesë u ngjit në trenin e zhvillimit ekonomik, arsimor e kulturor.

Shtriga e Serbisë

Në moshën 76-vjeçare në Moskë ka vdekur Mira Markoviq, e veja e Sllobodan Millosheviqit – dhe gruaja mbase më me ndikim në punët politike në historinë e Serbisë. Ndonëse të dy tashmë nuk janë në këtë botë, trashëgimia e tyre ende është shumë e pranishme në Serbi. Në pushtet janë krijesat e tyre të viteve ’90: Ivica Daçiqi dhe Aleksandër Vuçiqi. Me vdekjen e Mira Markoviqit nuk mbyllet qarku i historisë më të re serbe. Gjurmët e gjakut që ajo dhe burri i saj lanë nga Sllovenia në Kosovë janë të pashlyeshme.
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.