Tuesday, 21. August 2018

dp

4879 POSTIME 0 KOMENTET

«Kuku, moj nanë, sa paska ndryshue moda në Romë»

Absurde, komike, e dhimbshme: kështu ishte Shkodra gjatë komunizimit. Mbi kujtimet e Stefan Çapalikut «Secili çmendet simbas mënyrës së vet», ku oficerë sigurimi e keqpërdorin nusen e lagjes si skllave për seks, ku shokut Hysen i vjen inat që Amerika zbriti në hënë, ku për të ndezur një televizor rumun duhej angazhuar dy inxhinierë, ku jeta ishte egërsisht e njëtrajtshme dhe monotone - dhe ngjyrat e vetme në përditshmëri i sillte arti i gatimit i grave fisnike të Shkodrës.

Pse e kanë humbur kontrollin Ramush Haradinaj dhe Kadri Veseli?

Sepse me buxhet të shtetit paguajnë mijëra veteranë të rrejshëm, të cilët votojnë partitë e tyre. Pra, po i mbrojnë votat e pamerituara. Kaq e thjeshtë është kjo punë. Përse nuk guxon një prokuror të marrë në pyetje si dëshmitar Kadri Veselin? Sepse ai qëndron mbi ligjin. Përse Ramush Haradinaj e godet në mënyrën më primitive një prokuror që ka hetuar manipulimet me numrin e veteranëve? Sepse s’ka kulturë institucionale. Veteranë të vërtetë të luftës po thonë se nuk janë më shumë se 14 mijë veteranë. Që i bie: nuk janë 19 mijë veteranë të rrejshëm, por mbi 35 mijë mashtrues. Hero është ai prokuror që ua ndalë jazin me para këtyre profiterëve.

Maqedonia e Veriut në NATO është në interes të shqiptarëve

Më 30 shtator shqiptarët e Republikës së Maqedonisë duhet të votojnë në referendum për zgjidhjen e konfliktit shumëvjeçar për çështjen e emrit të Maqedonisë. Pastaj ky vend mund të anëtarësohet në NATO dhe mund të fillojë negociatat për hyrje në BE. Alternativë tjetër është të pritet që çështjen e emrit të Fyromanisë ta zgjidhin shtete si Rusia e Serbia. Por, zgjidhja nuk do të jetë në favor të shqiptarëve. Kontribut në orientimin properëndimor të Maqedonisë mund të japë edhe diaspora shqiptare – duke aplikuar deri më 23 gusht në faqen e internetit të Komisionit Shtetëror të Zgjedhjeve (shih linkun në fund të këtij teksti) dhe duke votuar.

Me Adem Jasharin nuk duhet të bëhet as biznes, as politikë përmendoresh, as garë...

Duhet injoruar grindjen banale nëse Adem Jashari u lind më 28 nëntor 1955 apo më 10 tetor 1955, siç po spekulohet. Diçka tjetër është me rëndësi: Ka ardhur koha që Adem Jashari të mbrohet nga mbrojtësit e rrejshëm, nga ata që nuk e kanë njohur, nga ata që s’pranoi t’i takonte më shumë se njëherë, nga ata që e gënjyen, nga ata që e mashtruan, nga ata që i ndërtojnë përmendore që lëndojnë shijen estetike. Se si nuk duhet të nderohet Adem Jashari e kemi parë më 2012 në Radushë të Shkupit, ku u shpalos një përmendore e tij. Një përmendore qesharake! Një kombinim mes realsocializmit, desperadove mendjelehtë meksikanë, Charlie Chaplinit dhe Boshko Buhës!

27 ushtarë të vdekur gjermanë për lirinë e Kosovës dhe shishet me verë të...

Që nga viti 1999 lirinë e Kosovës e kanë siguruar 130 mijë ushtarë gjermanë. 27 ushtarë gjermanë kanë vdekur në misionin paqësor të KFOR-it. Angazhimi i Gjermanisë në kuadër të trupave paqeruajtëse ka kushtuar 3,4 miliardë euro. Çfarë kanë investuar Hashim Th. dhe «poslovna sekretarica» e tij Behgjet P. për Kosovën pas vitit 1999? Disa shishe verë, peshk dhe gjallesa të tjera deti të paguara me paratë e popullit më të varfër dhe më të izoluar në Europë. Mos harroni: rroga minimale në Kosovë për punëtorët nën moshën 35-vjeçare është 130 euro. Sa dy shishe verë për pushtetarët e Kosovës.

Shqiptarë nga Maqedonia në diasporë: aplikoni për pjesëmarrje në referendum për çështjen e emrit...

Më 30 shtator qytetarët e Republikës së Maqedonisë do të marrin një vendim, i cili është ndër të më rëndësishmit që nga pavarësimi i...

Çfarë po kërkon ish-strategu i Trumpit në Ballkan? Rrëmujë!

Politikanët e djathtë amerikanë si Steve Bannon dhe ata të Ballkanit po afrohen, por interesat e tyre më shumë i ndajnë sesa i bashkojnë. Aventura europiane e Steve Bannon nuk ka shumë perspektiva për sukses dhe në SHBA ky eksperiment i çuditshëm ka gjasa të mbarojë shpejt. Drama që po shohim të shpaloset tani do të jetë interesante për sa kohë zgjat, por ka për t’i ardhur fundi.

Si të fitojmë në negociatat me Serbinë?

Serbia është një vend armik i Kosovës dhe si e tillë duhet trajtuar. Qëllimi i Serbisë është që të arrijë një marrëveshje me Kosovën, e cila i siguron komunitetit serb pavarësi politike me Kosovën si dhe siguron prezencën e Serbisë në Kosovë. Përmes marrëveshjes së prillit 2013 dhe asaj të gushtit 2015 Serbia tashmë ka siguruar pavarësi gjyqësore e policore, shëndetësore dhe arsimore si edhe pavarësi ekonomike për komunitetin serb. Pavarësinë territoriale për objektet religjioze e ka fituar me pakon e Ahtisaarit, kurse atë politike pritet ta fitojë me Asociacionin e Komunave Serbe. Përmes marrëveshjes «finale» Serbia synon të përfitojë një njohje të kushtëzuar për Kosovën e cila nuk njeh marrëveshjen e Ahtisaarit. Hashim Thaçi është i papërshtatshëm dhe i papranueshëm për të udhëheqë më tutje negociatat me Serbinë pasi vendimet e tij e kanë sjellë Kosovën në një pozitë të vështirë përballë BE-së dhe partnerëve ndërkombëtarë.

Shqiptarë të diasporës: bëhuni si rumunët!

Vetëm ata shqiptarë që janë të pavarur financiarisht mund t’i përzënë nga pushteti politikanët e korruptuar të Kosovës. Shqiptarët e punësuar në Zvicër, Gjermani e Austri, të cilët zemrat dhe familjet i kanë në Kosovë, kanë protestuar në sheshet e Europës për lirinë e Kosovës, kanë dhuruar miliona për fondet e rezistencës, kanë luftuar për lirinë e Kosovës – dhe tani duhet t’i prijnë edhe njëherë çlirimit të Kosovës, kësaj radhe nga kasta e korruptuar dhe moralisht e kalbur e «komandantëve» pa ideale dhe bashkëpunëtorëve shumëvjeçarë të UDBËS, të instaluar në qeverinë e Kosovës.

Çka po «korrigjon» presidenti i Kosovës?

Lugina e Preshevës dhe veriu i Kosovës nuk janë hapësira etnikisht të pastërta. Shkëmbimet eventuale të territoreve do të shkaktonin pashmangshëm zhvendosje të popullsisë.
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.