Freitag, 19. Januar 2018

Analizë

Evropianët u rikthehen aleancave të vjetra

Presidenti i Këshillit Evropian paralajmëroi shtetet anëtare të bllokut: Dilni me një plan konkret për zgjidhjen e krizës së refugjatëve brenda dy muajsh, ose rrezikoni të zhyteni në kaos.

Kosova pa pavijon në Bienalen e 15-të të Arkitekturës në Venecie

Në dy edicionet e fundit, edhe Kosova pati rastin e mirë që të përfaqësohej denjësisht me pavijonet e saja të kuruara nga arkitektët Përparim Rama në edicionin e 13-të në vitin 2012 dhe Gëzim Paçarizi në atë të 14-in në vitin 2014. Fatkeqësisht, kjo kënaqësi dhe entuziazëm nuk zgjati shumë.

Modeli Putin në Kosovë

Një paralele mes Rusisë së vitit 1999 dhe Kosovës së vitit 2016.

Ambiciet personale të Erdoganit prishin procesin e paqes me kurdët

Konflikti me PKK-në mund të jetë i dobishëm për një president që dëshiron të rrisë përkrahjen nacionaliste, por tani duhet të punohet për procesin e paqes nëse nuk dëshirohet që të shkaktohet një çarje e dëmshme e raporteve me Shtetet e Bashkuara

Nuk ka fushatë kundër ambasadorit amerikan, afera është e sajuar!

Një mercenar gjerman i luftës së Kosovës, i dënuar për vrasje pas luftës, inicon një peticion për largimin e ambasadorit amerikan nga Kosova. Në vend se të verifikojnë se kush qëndron pas peticionet, mediumet kosovare e shpërndajnë lajmin shkel e shko. Pastaj krejt kjo shfrytëzohet për një fushatë shpifëse kundër Vetëvendosjes, në të cilën ka më shumë mbështetës të vlerave amerikane se në partitë e krimit të organizuar.

Përse «Vetëvendosje» pa asnjë zor po i frenon shpresat për ndryshim?

Me një politikë pak më të mençur VV mund të shndërrohet në motor të ndryshimeve pozitive në Kosovë. Kjo është shumë e domosdoshme, sepse fati i këtij vendi, siç po tregojnë edhe fyerjet e fundit të Thaçit dhe Mustafës ndaj qytetarëve, gjendet në duar të njerëzve që po shfaqin shenja të jostabilitetit psikik.

Turqia dhe kurdët: kazani i problemeve të rajonit

Sulmet me bomba të kësaj jave tregojnë se Turqia duhet menjëherë të ndryshojë në mënyrë radikale politikat e veta dhe të ndjekë qasje për arritjen e paqes me kurdët që ndodhën brenda territorit turk, komenton gazeta britanike «Guardian».

«Jutarnji list»: Vuçiqi ia kthen shpinën Rusisë, NATO mund të lëvizë e lirë nëpër...

Gazeta kroate «Jutarnji list» shkruan se kryeministri serb Aleksandar Vuçiq ka bërë një kthesë në marrëdhëniet me NATO-n dhe kështu ka nxitur reagime negative në Moskë, e cila ka kërcënuar se do ta pranojë Kosovën nëse Beogradi anëtarësohet në Aleancën Veriatlantike.

Mbi shqiptarët me bisht nën shalë

Po të ishte politikan i mençur dhe jo vetëm dinak Hashim Thaçi do t’u kërkonte falje qytetarëve të Kosovës pasi i quajti njerëz me bishta. Kështu i ka përshkruar shqiptarët vetëm kryeministri serb Vladan Gjorgjeviq para një shekulli. Athua historiani Thaçi ka qenë në gjumë kur është shpjeguar kjo pjesë e marrëdhënieve shqiptaro-serbe?

Stephen Schwartz: Thaçi me turmën e tij ishin askusha, hiça, njerëz pa të kaluar...

Detaje për historinë e Kosovës nga libri i publicistit amerikan Stephen Schwartz «Kosovo: Background to a War», London, Anthem Press, 2000
-reklamat-

Artikuj të zgjedhur

7,541FansaPëlqeje
183NdjekësNa Ndjek
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.