Freitag, 23. Februar 2018

Analizë

Amerika duhet t’i përvjelë mëngët për të shpëtuar Europën

Europa duhet t’i mbajë hapur kufijtë e brendshëm dhe të ruajë tregun e përbashkët për aktivitet ekonomik – madje edhe me Mbretërinë e Bashkuar që më nuk është anëtare zyrtare e BE-së. NATO-ja duhet të fuqizohet për adresimin e kërcënimeve në rritje nga Lindja dhe Jugu. Projekti europian duhet të përparojë edhe më shumë. Dhe Amerika duhet edhe njëherë të jetë e pranishme në zemër të Europës që të ndihmojë që këto të jetësohen. Në të vërtetë, ky është moment kthese për Europën – dhe për Amerikën.

Futbollistët shqiptarë me rritje enorme në bursën e transferimeve

Çfarë do të bëhet me Lenjanin, Hysajn, Kukelin, Ajetin? Europiani i futbollit ka rritur vlerat e disa futbollistëve shqiptarë, të tjerë duan t’i qëndrojnë besnik ekipeve, kurse ekspertët vlerësojnë se rritja është së paku prej 20 deri 30 për qind.

Si dhe pse u bë Rugova lider i shqiptarëve të Kosovës?

Detaje nga libri i Tim Judah «Kosovo – War and Revenge», 2002, Yale University Press, ku shpjegohet rrugëtimi politik i Ibrahim Rugovës dhe refuzimi i Rexhep Qosjes për të qenë në krye të LDK-së.

Mesazhi i shteteve themeluese të BE-së për Britaninë e Madhe: Largohuni sa më shpejt!

Gjermania dhe pesë shtetet e tjera themeluese të BE-së duan që Britania e Madhe të braktis sa më shpejt BE-në. Zemërimi kundër kryeministrit David Cameron është i madh.

Popullizmi vërshon Amerikën e Europën

Votimi tronditës i britanikëve për të dalë nga Bashkimi Europian paraqet krizë ekzistenciale, ekonomike e politike për bllokun që tashmë ishte kërrusur prej barrës së problemeve të deritanishme

A po perëndon Perëndimi siç e njohim ne?

Uniteti perëndimor, frenimi bërthamor dhe ushtritë në gjendje gatishmërie na kanë dhuruar më shumë se gjysmëshekulli stabiliteti politik. Ndarja e hapësirës së përbashkët ekonomike ndihmoi që të kishte prosperitet dhe liri në Evropë dhe në Amerikën Veriore. Por këto gjëra, të gjithë ne i marrim si të shkruara, derisa nuk na rrëshqasin nga duart.

Çfarë e pret tani Britaninë e Madhe?

Ekonomisti Alban Nevzati nga Shoqata Financiare Zvicerano-Shqiptare (http://safassociation.ch/) analizon pasojat e Brexitit për Britaninë e Madhe.

Me frikë të madhe drejt katastrofës historike

Britanikët kanë vendosur të tërhiqen në vend se të angazhohen për ndryshim ofensiv. Kjo është një përgjigje nga shekulli i gabuar – Brexiti do ta lëkund balancën e brendshme të BE-së.

Kur mediat mashtrojnë, duhet të rrokim kokën me duar

Politikanë, prej Trumpit deri te presidenti turk, më parë preferojnë t’ua mbyllin gojën gazetarëve se të dëgjojnë të vërtetën e hidhur, komenton «Times»

Britanikët dhe zviceranët: dy popuj mes kryeneçësisë dhe mençurisë

Zviceranët nuk duan të hyjnë në BE, britanikët sot po votojnë nëse duan të dalin nga BE. Por ka shumë gjëra të tjera që i bashkojnë britanikët dhe zviceranët. Një listë me shembuj.
-reklamat-

Artikuj të zgjedhur

7,588FansaPëlqeje
190NdjekësNa Ndjek
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.