Thursday, 20. September 2018

Analizë

Kosova duhet të zgjedhë: me Boltonin apo me Merkelin?

Kundërshtari i madh i pavarësisë së Kosovës, John Bolton, i sheh shqiptarët vetëm si myslimanë të rrezikshëm. Me idenë e tij për ndarjen e Kosovës ai ka dy qëllime: përçarjen e Europës që personifikohet nga Angela Merkeli dhe dobësimin e faktorit politik shqiptar në Ballkan, i cili, sipas kësaj mendësie, duhet të dominohet nga sllavët kristianë. Vetëm politikanë me ambicie shkatërrimtare për Kosovën mund të bëhen pjesë e kësaj loje kriminale, prapa së cilës qëndron edhe Vladimir Putini.

Grusht shteti i veteranëve

Pushteti i veteranëve të luftës së UÇK është aq i madh, saqë qeverisja në Kosovë i ngjanë një qeverisje paraushtarake në heshtje. Një statokraci, ku ish-luftëtarët kanë zëvendësuar uniformat ushtarake me kravata dhe qeverisjen e shohin si mundësi të zhvatjes në emër të meritave të luftës.

«Gënjeshtarë për dobi të pandershme personale»

Mbi kacafytjet verbale brenda PDK-së, keqpërdorimin e citateve të Ibrahim Rugovës, opozitën e zhytur në inate dhe të paaftë për të kuptuar rëndësinë e momentit historik për të çliruar Kosovën - dhe pyetjet me të cilat qytetarët e Kosovës duhet t’i ballafaqojnë sot politikanët e tyre, ata në pushtet dhe sidomos ata në opozitë.

John Bolton: Nëse Kosova dhe Serbia pajtohen, nuk e kundërshtojmë rregullimin e territoreve

Këshilltari për siguri Kombëtare i presidentit amerikan, Donald Trump, John Bolton, tha të premten se Shtetet e Bashkuara nuk do të përfshihen në idenë për shkëmbimin e territoreve ndërmjet Kosovës dhe Serbisë por nëse palët merren vesh, nuk do të qëndrojnë në rrugë.

Rruga e vështirë drejt transformimit të mediave në Kosovë

E VËRTETA ONLINE (1): Shumë portale dhe shumë lajme të përpunuara. Kryesisht të paverifikuara. Kjo është gjendja aktuale në tregun medial të Kosovës. Është koha e fundit që të ndërpritet ky trend negativ i trullosjes së publikut. Është tejet e rëndësishme që të ketë një angazhim të vendosur për të vërtetën, të vërtetën edhe online, sepse kujt tjetër pos të vërtetës i detyrohet gazetaria – pa marrë parasysh si publikohet ajo, në letër apo në botën digjitale.

Për ushtarin e panjohur që luftoi për liri dhe për ata që ia përdhosin...

Luftëtarët e vërtetë të UÇK-së duhet të distancohen nga mashtruesit. Luftëtarët e vërtetë duhet të kërkojnë ndëshkimin e atyre që duke marrë ilegalisht para nga buxheti i Kosovës duan ta shndërrojnë UÇK-në nga një lëvizje të domosdoshme çlirimtare në turmë grabitqare. Kosova nuk ka para për mashtrues! Nëse disa komandantë liria i bëri kusarë të mëdhenj, ju, luftëtarë të vërtetë, bashkohuni dhe mbroni vlerat për të cilat keni luftuar.

«Unë i robëruari – ju ftoj në ekspozitën time TË PAVARUR!»

Nuk asht në dorë të kurrkujt fati jonë. Por ama në dorë të kush e di kujt janë udhëheqësit tanë. E sa ma i mirë fati i tyne, aq ma i keq fati jonë. E vetmja mënyrë na me u liru prej hijes të tyne, asht me kambngulë që po e dojmë nji jetë ma të mirë edhe mos me leju pazarllëqe në të drejtën tonë për te. Nesër po organizohet nji protestë qytetare, nji ekspozitë e pavarun për liri dhe drejtësi dhe të ftoj pra në këtë ekspozitë, sepse ndoshta ti nuk po e sheh, po ti populli jem je i robnuem. Dhe nëse heshtë sot, këtë robnim ke me ia trashëgue si mentalitet nënshtrimi fëmijëve të tu.

Pse e kanë humbur kontrollin Ramush Haradinaj dhe Kadri Veseli?

Sepse me buxhet të shtetit paguajnë mijëra veteranë të rrejshëm, të cilët votojnë partitë e tyre. Pra, po i mbrojnë votat e pamerituara. Kaq e thjeshtë është kjo punë. Përse nuk guxon një prokuror të marrë në pyetje si dëshmitar Kadri Veselin? Sepse ai qëndron mbi ligjin. Përse Ramush Haradinaj e godet në mënyrën më primitive një prokuror që ka hetuar manipulimet me numrin e veteranëve? Sepse s’ka kulturë institucionale. Veteranë të vërtetë të luftës po thonë se nuk janë më shumë se 14 mijë veteranë. Që i bie: nuk janë 19 mijë veteranë të rrejshëm, por mbi 35 mijë mashtrues. Hero është ai prokuror që ua ndalë jazin me para këtyre profiterëve.

Me Adem Jasharin nuk duhet të bëhet as biznes, as politikë përmendoresh, as garë...

Duhet injoruar grindjen banale nëse Adem Jashari u lind më 28 nëntor 1955 apo më 10 tetor 1955, siç po spekulohet. Diçka tjetër është me rëndësi: Ka ardhur koha që Adem Jashari të mbrohet nga mbrojtësit e rrejshëm, nga ata që nuk e kanë njohur, nga ata që s’pranoi t’i takonte më shumë se njëherë, nga ata që e gënjyen, nga ata që e mashtruan, nga ata që i ndërtojnë përmendore që lëndojnë shijen estetike. Se si nuk duhet të nderohet Adem Jashari e kemi parë më 2012 në Radushë të Shkupit, ku u shpalos një përmendore e tij. Një përmendore qesharake! Një kombinim mes realsocializmit, desperadove mendjelehtë meksikanë, Charlie Chaplinit dhe Boshko Buhës!

27 ushtarë të vdekur gjermanë për lirinë e Kosovës dhe shishet me verë të...

Që nga viti 1999 lirinë e Kosovës e kanë siguruar 130 mijë ushtarë gjermanë. 27 ushtarë gjermanë kanë vdekur në misionin paqësor të KFOR-it. Angazhimi i Gjermanisë në kuadër të trupave paqeruajtëse ka kushtuar 3,4 miliardë euro. Çfarë kanë investuar Hashim Th. dhe «poslovna sekretarica» e tij Behgjet P. për Kosovën pas vitit 1999? Disa shishe verë, peshk dhe gjallesa të tjera deti të paguara me paratë e popullit më të varfër dhe më të izoluar në Europë. Mos harroni: rroga minimale në Kosovë për punëtorët nën moshën 35-vjeçare është 130 euro. Sa dy shishe verë për pushtetarët e Kosovës.

Artikuj të zgjedhur

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.