Dienstag, 16. Januar 2018

Analizë

Nacionalistët maqedonas dhe grekë mobilizohen kundër marrëveshjes së emrit

Teksa optimizmi rritet për një zgjidhje të shpejtë të mosmarrëveshjes Maqedoni-Greqi për emrin, nacionalistët në të dyja vendet po protestojnë kundër kompromisit.

Çka përmban libri që po trondit Washingtonin?

«Zjarr dhe zemërim» – kështu titullohet libri mbi presidencën e Donald Trumpit. Autori Michael Wolff i ofron lexuesit në panoramë mbi gjendjen në Shtëpinë e Bardhë. Sharja «hajvan» duket të jetë fjala më e përzemërt e komunikimit mes presidentit të SHBA-ve dhe këshilltarëve të tij.

Idhujt e fesë, idhujt e politikës

Sikur ndalesa e idhujtarisë të çlirohej nga dogma fetare, sigurisht se do të mund të vërehej se në fakt idhujtaria ka mbijetuar atje ku pritet më së paku – në politikë. Kulti i personalitetit, i njohur nga komunizmi, nuk është zhdukur, vetëm së është shumëfishuar në më shumë udhëheqës shtetërore, partiakë a lokalë. Përndryshe nuk do t’u shkonim prapa aq verbërisht, por, sikur të mos na i verbonte sytë lakmia, frika apo dëshira për nënshtrim, do t’i shihnim të tillë çfarë janë – mashtrues e horra. Shumë të rinjve më të afërt ju duken disa hoxhallarë, sidomos ata të cilët flasin me fjalor më të thjeshtë, po ngulmues, ndërsa harrojnë se, mu kur flasin kundër idhujtarisë, bëhen vetë idhuj. Shikojeni se sa video të tyre ka në internet, sikur të ishin yje të muzikës pop, dhe sa njerëz i përcjellin!

A i duhet Vetëvendosjes një mediator i jashtëm?

Konflikti mes grupeve në VV po merr përmasa absurde. Dorëheqjet dhe fushatat kundër të dorëhequrve po i ngjajnë kërcimit të gjelave. Komunikimi po zhvillohet nga distanca - përmes mediave sociale. Ndoshta VV-së i duhet një mediator i pavarur, me autoritet, i cili do të angazhohej për të mundësuar komunikimin direkt mes kampeve të ndryshme. Ndryshe VV për çdo ditë do ta humbë edhe më shumë kredibilitetin.

Mediat serioze janë (duhet të jenë!) infrastruktura e demokracisë

Më 4 mars zviceranët votojnë për apo kundër ndërprerjes së financimit për televizionin dhe radion publike. Debati për këtë çështje tashmë është dramatik - dhe nuk ka të bëjë vetëm me Zvicrën. Si duhet të votojnë shqiptarët me shtetësi zvicerane?

Kultura politike në Gjermani: një gabim i vogël dhe ministri përjashtohet nga qeveria për...

Disa shembuj mbi largimin nga postet publike të politikanëve gjermanë – dhe një krahasim me «Aferën St. Moritz» të kryeministrit të Kosovës Ramush Haradinaj. A shtrihet tash Kosova deri te Kulla e Zhlepit apo deri në St. Moritz?

Angela Merkel refuzon St. Moritzin, kalon pushimet në një hotel modest në fshatin zviceran...

Politikania më e fuqishme e botës, Angela Merkel, prej më shumë se dhjetë vitesh i kalon pushtimet dimërore në Pontresina në kantonin Graubünden të Zvicrës. Ajo dhe burri i saj refuzojnë çdo luks dhe insistojnë të bëjnë pushime si të gjithë njerëzit e rëndomtë – larg St. Moritzit tmerrësisht të shtrenjtë, ku po supozohet se ka bërë qejf kryeministri i Kosovës me familjen e tij. Sa për krahasim: buxheti i Gjermanisë është 330 miliardë euro. Buxheti i Kosovës mezi mbërrin dy miliardë euro.

T’i themi «po» edukimit seksual

Duhet ta luftojmë turpin dhe heshtjen për seksin, t’i mësojmë fëmijët për pushtetin mbi trupat e tyre dhe ta mbështesim edukimin seksual në shkolla. Kështu duhet të çrrënjosim kulturën e «shukatjes» dhe të monologut «shuj se marre!»

Në vitin 2018 të bëjmë së paku dy-tre hapa përpara për të rithemeluar Republikën...

Sivjet asnjë firmë kosovare nuk do ta dërgojë askënd për pushime në qiell. Këtë mbase do ta bëjnë amerikanët, por dy-tre hapa për ta bërë Kosovën Republikë normale – këtë mund ta bëjmë. Si bëhet kjo? Duhet një aleancë e njerëzve që kanë ideale për Kosovën. Këta që kanë pushtetin, nuk kanë më ideale. Nëse kanë pasur ndonjëherë (me ndonjë përjashtim). Shkathtësia barbare me të cilën e rrjepin Kosovën që nga viti 1999 (e disa edhe më herët përmes fondeve të luftës) tregon se kemi të bëjmë me një strukturë njerëzish moralisht të kalbur. Opozita e tanishme e ka një shans të krijojë një aleancë për ndryshim. Duhet tejkaluar inatet, egot, armiqësitë shpeshherë të shpifura për të rithemeluar Republikën e Kosovës.

Çfarë kërkon Amerika nga Serbia? Ambasadori i Washingtonit në Beograd përgjigjet

Serbia duhet të qartësojë qëndrimin e saj ndaj Rusisë nëse synon të anëtarësohet në BE. Beogradi nuk mund t’i ofrojë imunitet diplomatik «punëtorëve humanitarë» rusë në Nish. Gjenerata të tëra të shqiptarëve kanë kërkuar pavarësi për shkak se Beogradi nuk i ka marrë parasysh nevojat e tyre. Ushtria e Kosovës nuk paraqet rrezik për askënd. Ambasadori amerikan në Beograd Kyle Scott ka folur hapur për gazetën «Blic» lidhur me marrëdhëniet amerikano-serbe.
-reklamat-

Artikuj të zgjedhur

7,541FansaPëlqeje
183NdjekësNa Ndjek
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.