Wednesday, 23. January 2019

Analizë

«Süddeutsche Zeitung»: Maqedonia – kjo njollë e zezë e Europës

Brukseli duhet të bllokojë menjëherë të gjitha donacionet për Maqedoninë deri në sqarimin e plotë të të gjitha akuzave nga hetimet e pavarura, ndërkombëtare si të skandalit të përgjimeve ashtu edhe të gjakderdhjes në Kumanovë. Është koha e fundit të hiqet dorë nga pasiviteti, shkruan në një koment e përditshmja e njohur gjermane «Süddeutsche Zeitung».

Protestat në Maqedoni janë vetëm fillimi

Ballkani i lënë pas dore, shkruan revista amerikane «Foreign Affairs». Andaj shpërthimi i dhunës nuk është befasi.

Ekstremistët shqetësojnë Ballkanin, zemrën myslimane të Evropës

Mëngjesin e njërës prej ditëve të para të shkurtit, po valonte flamuri i zi i «Shtetit Islamik» në pullazin e një shtëpie të pameremetuar...

Kur vrasësit u mblodhën në kopsht për të pirë nga një cigare

Disa shembuj nga historia e Ballkanit para një shekulli

Vera e shkurtër e anarkisë

Hitleri i shkatërruar, Europa e çliruar, kontinenti një fushë rrënojash: javët pas 8 majit 1945 ishin një festë para sfondit të katastrofës së njerëzimit: Për një çast gjithçka dukej e mundshme, nga rrënojat u ringrit ëndrra për një botë të re. Çfarë ka mbetur?

Kufijtë e diskursit ashtu si u dëftu nga Sam Harrisi dhe Noam Chomsky

1 maj 2015 Për dekada me radhë, Noam Chomsky ka qenë një nga kritikët ma të shquar të politikës së jashtme amerikane dhe sa ma...

Problemet e Shaqirit në Inter: ende në rolin e rezervistit

Xherdan Shaqiri ishte pritur me bujë në Milano, kur vendosi të largohej nga Bayern München dhe t’i bashkangjitet Interit të Milanos. Por euforia e dikurshme është shndërruar në refuzim, shkruan gazeta «Tages Anzeiger». Përse Shaqiri nuk po arrin ta dëshmojë talentin e tij?

Putin kthen sytë kah Ballkani

Politika këmbëngulëse dhe e koordinuar në shumë dimensione për integrimin e Ballkanit Perëndimit, nuk ka asnjë fije dyshimi se paraqet vështirësi dhe sfida për Perëndimin, por përfitimet potenciale ua marrin bindshëm anën pengesave reale që Rusia ka vendosur para Brukselit. Nuk vijnë shpeshherë mundësitë për ta zgjeruar dhe fuqizuar Evropën; zhvillimet në botë ofrojnë pak mundësi të dyta. Kriza e Ukrainës ka sjellë një mundësi të papritur për Perëndimin dhe Ballkanin. Ata duhet ta rrëmbejnë këtë sa ka ende kohë

Luftoje luftën e drejtë

Paqja mbretëron në Ballkanin Perëndimor, por shumëkush po shkon të luftojë jashtë vendit, raporton «The Economist»

Tymi i Obiliqit është qefini i kosovarëve

Gazeta gjermane «Süddeutsche Zeitung» boton fakte tronditëse mbi ndotjen e ambientit në Kosovë nga termocentralet e Obiliqit. Dhe akuzon Bankën Botërore për financimin e projektit të termocentralit «Kosova e Re»

Artikuj të zgjedhur

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.