Saturday, 23. March 2019

Analizë

Shqipëria – Vendi ku lulëzon ‹bari›*

Në Shqipëri po jep fryt krimi i organizuar. Politika s’po bën asgjë, ajo madje është vetë e përfshirë aty. Policët që i bien në gjurmë një bande droge, rrezikojnë jetën e tyre. Raporton Frankfurter Allgemeine Zeitung.

Panik ndër refugjatët e Lindjes në Maqedoni

Me instalimin e gardhit në Hungari, për refugjatët mbyllet një derë për në Europë. Paniku ndër refugjatë shihet që në Maqedoni, vërenë «20 Minuten»

«Në Zvicër u pranohet azili, në Gjermani dëbohen»

Europa nuk është unike në trajtimin e refugjatëve nga Ballkani perëndimor. Gjermania vlerësohet si vendi më i rreptë nga të tjerët për azilkërkues nga ky rajon.

«Flotel Europa»

Pas dy dekadave regjisori Vladimir Tomiq na merr në një udhëtim për të na treguar për rritjen e tij në një anije të mbushur me jehona të luftës – dhe gjëra të tjera që e përbëjnë një adoleshencë.

Kosova meriton më shumë

U zhgënjeva kur i pashë rezultatet e raportit të Freedom House për vitin 2015, të publikuara në qershor, lidhur me vendet në tranzicion. Sipas...

Në 14 vjetorin e Marëveshjes së Ohrit kërkohet marëveshje e re

Opozita dhe analistët e kanë shpallur të dështuar, madje të vdekur Marrëveshjen e Ohrit. Sipas tyre, shqiptarët nuk fituan të drejtat për të cilat luftuan, ndërsa kërkojnë marrëveshje të re që do të avanconte statusin politik dhe juridik të shqiptarëve në Maqedoni. Vetëm BDI feshton përvjetorin e MO-së dhe «sukseset» e saj. Gjatë homazheve të varresat e dëshmorëve, ministrat e BDI-së nuk u pritën nga banorët e Sllupçanit dhe Likovës.

Gjermania ua ndalon hyrjen emigrantëve që u refuzohet azili

Një prej këshilltarëve të Schmidtit ka deklaruar për «Newsweek» se «neve shpeshherë na kanë thënë njerëzit nga Ballkani hapur: ‹Vijmë për të marrë leje qëndrimi›. Kjo natyrisht se nuk është arsye për t’iu dhënë azili»

Studimi gjerman: «Të rinjtë kosovarë janë tepër konservatorë, u besojnë imamëve, nuk duan t’i...

Qindra-mijëra të rinj nga Ballkani duan të largohen nga vendet e tyre dhe të gjejnë strehë në botën perëndimore. Në krye të listës që duan t’ia kthejnë shpinën atdheut janë shqiptarët nga Kosova dhe Shqipëria, shkruan gazeta gjermane «Frankfurter Allgemeine Zeitung». Një studim i Fondacionit gjerman «Friedrich Ebert» jep shpjegime të rëndësishme për arsyet e ikjes.

«Lagja e egër» ende jeton me frikën në palcë

Shumëkush beson se operacioni vdekjeprurës i policisë kishte për qëllim të zbuste presionin ndaj Qeverisë së Gruevskit

Pesë arsye për të vizituar Prizrenin, kryeqytetin kulturor të Kosovës

Nëse po kërkon kulturë në Kosovë, atëherë nisu në jug, për në Prizren. I shtrirë në fund të Maleve të Sharrit dhe afër Rahovecit, rajonit të verës, qyteti i dytë kosovar është plot histori, dyqane tradicionale të artizanaleve dhe ushqim të shijshëm. Gërshetoje këtë me natyrë të mrekullueshme dhe festivalin e njohur veror të filmit dhe më pas e ke një destinacion që «duhet futur» në itinerarin tënd të udhëtimeve në Ballkan.

Artikuj të zgjedhur

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.