Saturday, 19. January 2019

Analizë

Nuk ka fushatë kundër ambasadorit amerikan, afera është e sajuar!

Një mercenar gjerman i luftës së Kosovës, i dënuar për vrasje pas luftës, inicon një peticion për largimin e ambasadorit amerikan nga Kosova. Në vend se të verifikojnë se kush qëndron pas peticionet, mediumet kosovare e shpërndajnë lajmin shkel e shko. Pastaj krejt kjo shfrytëzohet për një fushatë shpifëse kundër Vetëvendosjes, në të cilën ka më shumë mbështetës të vlerave amerikane se në partitë e krimit të organizuar.

Përse «Vetëvendosje» pa asnjë zor po i frenon shpresat për ndryshim?

Me një politikë pak më të mençur VV mund të shndërrohet në motor të ndryshimeve pozitive në Kosovë. Kjo është shumë e domosdoshme, sepse fati i këtij vendi, siç po tregojnë edhe fyerjet e fundit të Thaçit dhe Mustafës ndaj qytetarëve, gjendet në duar të njerëzve që po shfaqin shenja të jostabilitetit psikik.

Turqia dhe kurdët: kazani i problemeve të rajonit

Sulmet me bomba të kësaj jave tregojnë se Turqia duhet menjëherë të ndryshojë në mënyrë radikale politikat e veta dhe të ndjekë qasje për arritjen e paqes me kurdët që ndodhën brenda territorit turk, komenton gazeta britanike «Guardian».

«Jutarnji list»: Vuçiqi ia kthen shpinën Rusisë, NATO mund të lëvizë e lirë nëpër...

Gazeta kroate «Jutarnji list» shkruan se kryeministri serb Aleksandar Vuçiq ka bërë një kthesë në marrëdhëniet me NATO-n dhe kështu ka nxitur reagime negative në Moskë, e cila ka kërcënuar se do ta pranojë Kosovën nëse Beogradi anëtarësohet në Aleancën Veriatlantike.

Mbi shqiptarët me bisht nën shalë

Po të ishte politikan i mençur dhe jo vetëm dinak Hashim Thaçi do t’u kërkonte falje qytetarëve të Kosovës pasi i quajti njerëz me bishta. Kështu i ka përshkruar shqiptarët vetëm kryeministri serb Vladan Gjorgjeviq para një shekulli. Athua historiani Thaçi ka qenë në gjumë kur është shpjeguar kjo pjesë e marrëdhënieve shqiptaro-serbe?

Stephen Schwartz: Thaçi me turmën e tij ishin askusha, hiça, njerëz pa të kaluar...

Detaje për historinë e Kosovës nga libri i publicistit amerikan Stephen Schwartz «Kosovo: Background to a War», London, Anthem Press, 2000

«Në vendin e shqiptarëve»

Një kolumnist gjerman i rrëfen njohuritë dhe përshtypjet e tij nga një vizitë në Shqipëri. Në shkollimin profesional ai sheh një shans për daljen e vendit nga kriza ekonomike.

Pettifer & Vickers: Në vitin 96 Thaçi është burgosur nga Qeveria e Sali Berishës

James Pettifer & Miranda Vickers «The Albanian Question – Reshaping the Balkans», I.B. Tauris, London 2009.

Mjerimi seksual i botës arabe

Ajo që dikur dukej spektakël i huaj në vendet e largëta, tani po duket si përplasje kulturash që po zhvillohet në tokën e vetë Perëndimit. Njerëzit në Perëndim po e marrin vesh me ankth dhe frikë se i sëmurë është seksi në botën myslimane, dhe se sëmundja po përhaphet në tokën perëndimore

Rrofshin rrugët e provincializmit!

Në Beograd Skënderbeu nderohet me dy rrugë, në Prishtinë nuk ka rrugë me emrat e poetëve Azem Shkreli e Martin Camaj, nuk ka një copë rrugë as për mikrobiologun e famshëm kosovar Osman Imami dhe as për kardiologun Musa Haxhiu. Dhe as për publicisten Christine von Kohl!

Artikuj të zgjedhur

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.