Saturday, 23. March 2019

Analizë

Vdiq historiani i famshëm Fritz Stern, një simpatizant i çlirimit të Kosovës

Historiani dhe publicisti amerikan Fritz Stern vdiq në New York në moshën 90-vjeçare. I lindur në Breslau (Wrocław të Polonisë së sotme) ai ishte instancë morale sidomos në Gjermani për shkak të studimeve të tij mbi historinë gjermane. Stern kishte përkrahur angazhimin ushtarak të Gjermanisë në Kosovë më 1999. Mik i familjes së tij ishte edhe Albert Einsteini.

Fabrika e futbollistëve e quajtur Kosovë

Revista e famshme britanike «The Economist» shkruan se pranimi i Kosovës në UEFA dhe FIFA forcon shtetësinë e vendit. «Megjithëse territori i Kosovës ka rreth dy milionë banorë, ka nxjerrë shumë talente. Në të vërtetë, gjatë një ndeshje të kohëve të fundit ndërmjet Shqipërisë dhe Zvicrës, 12 prej 22 lojtarëve në fushë në fillim të ndeshjes ishin prej atyre që mund të luajnë për Kosovën».

Mbreti i Turqisë

Erdogani pas Davutoglut

Heronjtë tanë Azem Syla dhe Ukë Rugova

Njëri luftoi me sukses kapitalizmin zviceran, tjetri u kujdes për lirinë e lëvizjes në Europën plakë. Një parodi e hidhur për doktor Azem Sylën dhe ekspertin e vizave Ukë Rugova.

«Autoritar dhe dashakeqës»: Akuza të rënda kundër shefit të ri të FIFA-s

Gianni Infantino është zviceran si Joseph Blatter, presidenti shumëvjeçar i FIFA-s, i cili u largua me akuza për korrupsion. Dy muaj pas zgjedhjes presidenti i FIFA-s Infantino po shkon rrugës së gabuar: nga lakmia e tepërt atij s’po i mjafton rroga vjetore prej dy milionë franga.

Noam Chomsky: Dhjetë strategji për të manipuluar shoqërinë

Linguisti i famshëm amerikan ka bërë një përmbledhje të strategjive që përdorin politikanët, menaxherët dhe persona të tjerë me ndikim për të kontrolluar shoqërinë, për të shtypur kritikën, fshehur informacionin dhe manipuluar me pushtetin që kanë.

Dashuria ndoshta e vetme e zviceranëve: treni dhe hekurudha!

Zvicra së shpejti do të hap tunelin më të gjatë në botë. Historianë, shkrimtarë dhe gazetarë tregojnë përse treni dhe hekurudha janë aq të rëndësishme për këtë vend.

Aktori serb: «Bëhuni njeri, zoti Ministër, urojani Fadil Vokrrit pranimin në FIFA»

Čedomir Petrović, një aktor i njohur serb, i ka bërë thirrje ministrit të Sportit të Serbisë, Vanja Udovičić, të harrojë funksionin e tij dhe t’ia urojë Fadil Vokrrit anëtarësimin e Kosovës në FIFA.

1981!

Publicisti i famshëm gjerman Viktor Meier mbi demonstratat e vitit 1981 në Prishtinë, prapambetjen ekonomike të Kosovës, «proletarët intelektual» pa përvojë jetësore dhe Shqipërinë e Enver Hoxhës, e cila refuzonte kontaktet me Kosovën për shkak të atmosferës më të lirë dhe më liberale, e cila mund të kishte ndikim «subversiv» ndaj Shqipërisë.

Luftëtari dhe oportunisti

Në vitet ’60 shkrimtari Ernst Jünger i dërgoi një panoramë laureatit të Çmimit Nobel për Letërsi Ivo Andrićit. Ai s’mori kurrë përgjigje. Për këtë kishte arsye. Një rekonstruksion.

Artikuj të zgjedhur

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.