Thursday, 25. April 2019

Analizë

Për Shkodrën e Kosovës…

Kur një lojë futbolli shndërrohet në histori. Shënime për Shkodrën, kryeqytetin e dytë të Kosovës – dhe kroatët me të cilët jemi rritur.

FAZ: Suksesi i futbollistëve kosovarë është pasqyrë e historisë së vendit të tyre

Gazeta e famshme gjermane «Frankfurter Allgemeine Zeitung» (FAZ) shkruan se Kosova po kërkon talentet e vet në mbarë Europën për t’u kualifikuar në Kampionatin Botëror të Futbollit në Rusi. Por një rrezik juridik vjen nga Serbia, e cila përfaqësohet nga një zyrë e avokaturës në Vjenë. E përditshmja gjermane thekson se duhet përkrahur idenë që Kosova të ketë reprezentacion të vetin, sepse ai do të forconte identitetin kosovar dhe stabilizonte rajonin.

Shënime për Srebrenicën: plaga, pastaj qyteti

Qindra varre të hapura, të mbijetuar që rrinë pranë kufomave (apo çfarë ka mbetur nga trupat e masakruar), jehona e lutjeve, kolona e veturave me targa të pothuaj të gjitha vendeve të Europës, ku kanë gjetur strehim njerëzit e Srebrenicës...

«Urdhri i Pavarësisë» për kundërshtarin e pavarësisë së Kosovës

Vladimir Prela në shtypin e Tiranës e quante Kosovën «lëkurë leopardi» sa i përket përbërjes etnike dhe kritikonte këmbënguljen e Ibrahim Rugovës për pavarësi. Ai bënte thirrje që rreth 40 për qind e territorit të Kosovës t'i jepet Serbisë. Tani kryetari i Kosovës Hashim Thaçi e ka dekoruar atë - me «Urdhërin e Pavarësisë». Në vijim një fragment nga një shkrim i publicistit Agim Morina nga viti 1996, ku ai polemizonte me Prelën dhe gazetarë të tjerë të Tiranës për shkak të qëndrimeve të tyre ndaj Kosovës.

Gary Johnson për kryetar të Juesejit

Gary Johnsoni don me u ba president i SHBA-ve dhe me u marrë me rangët e shtëpisë së vet, e rruzullin me e lënë të qetë. Ai këmbëngul në tregti të lirë me botën, dhe synon me e reformu sistemin e mërgimit për t’iu mundësu njerëzve të ndershëm me shku e me u punësu ligjshëm në Amerikë. Ky mund të jetë lajm i mirë edhe për shqiptarët. Kurse përpjekjet e Johnsonit për ta ligjësu marihuanën do mund t’i gëzonin bujqit tanë në Lazarat.

Si të mbrohemi nga «bullshiti» medial?

Lajm nuk janë dasmat private, por demokracia në rrezik. Lajm nuk janë statuset me gënjeshtra në Facebook të politikanëve, por situata e rëndë politike edhe ekonomike në vend. Lajm nuk janë teoritë e komplotit, por jeta reale. Qëllimi i «gazetarisë» që vetëm me sensacione përpiqet të tërheq vëmendjen është depersonalizimi i konsumuesve medialë dhe shndërrimi i tyre në turmë që mund të manipulohet.

Të gjithë jemi stalinistë në çështjen siriane

Politikanët perëndimorë duhet të hartojnë një kornizë politike kundrejt Sirisë që merr në konsideratë ndryshimet e paparashikueshme në reagimin publik, ndërmjet indiferencës dhe zemërimeve të herëpashershme. Ata politikanë që zakonisht kanë menduar se zemërimi i votuesve të tyre mund të mbahet i frenuar, në fund janë ndëshkuar, komenton «Financial Times».

Perëndimi të ngrihet kundër makinerisë së rrenave të Putinit

Rrëzimi i aeroplanit MH17 provokoi një valë dezinofmratash të kalkuluara për të nxitur konfuzion në opinionin publik perëndimor

Urrejtja e burrave të frustruar

Perëndimi po nënshtrohet, po kapitullon para islamit, të majtët po e ndalojnë prostitucionin, vajzat nuk po vishen më «sexy». Me këso budallallëqe po shëtit nëpër Europë shkrimtari francez Michel Houellebecq. Përse llomotit kështu Houellebecq? Ndoshta për shkak të problemeve me potencë seksuale. Por, ky problem i tij nuk ka të bëjë me islamin, as me krishterimin, por me biologjinë.

Publicisti boshnjak Senad Peçanin: Bosnja nuk mund të ndahet në mënyrë paqësore

«Frikësohem se fati i paqes në Bosnjë-Hercegovinë nuk është as në duart e Milorad Dodikut, as të Aleksandër Vuçiqit, as në duart e Bakir Izetbegoviqit apo Sefer Haliloviqit, por për paqen tonë të brishtë vendos Vladimir Putini», thotë Senad Peçanin, publicist i njohur boshnjak, për gazetën «Danas» të Beogradit.

Artikuj të zgjedhur

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.