Friday, 14. December 2018

Analizë

Lamtumirë, Rupert Neudeck!

Lajmi nuk është i papritur. Rupert Neudeck prej vitesh kishte probleme shëndetësore, por kumti për vdekjen e tij jehon tronditshëm, sidomos në mesin e...

Si e kujtonte gjiganti mediatik BBC Ibrahim Rugovën pas vdekjes?

Ibrahim Rugova bëri fushatë në përpjekje për t’i shtyrë përpara kërkesat për pavarësi të plotë nga Serbia. Në fakt, ai nuk i ndryshoi kurrë qëndrimet e veta me prononcime që nganjëherë dukeshin asgjë më pak sesa profetike.

«Vajza me baltë plumbi dhe me epruvetë»: Si ndikoi revista «Kosovarja» në emancipimin e...

E re, e pavarur, vendimmarrëse, mondane – këtë model të gruas e propagandonte me sukses në vitet ’70 revista «Kosovarja», atëbotë «organ i konferencës për aktivitetin shoqëror të grave të Krahinës». Rol të rëndësishëm në jetën urbane luante edhe sporti. Disa hollësi nga libri «Prej rrënojave të vjetra do të ndërtojmë botën e re» të historianes gjermane Isabel Ströhle.

Çfarë muzike dëgjohej në lokalet e Prishtinës dhe Mitrovicës në fillim të viteve ’60?

Si filloi të krijohej në Prishtinë dhe Mitrovicë ajo që quhej «qytetari socialiste»? Si quhej rok-grupi i parë shqiptar në Jugosllavi? Si e përjetoi Prishtinën britanikja Mary Motes në vitin 1963? Disa detaje nga libri «Prej rrënojave të vjetra do të ndërtojmë botën e re» të historianes gjermane Isabel Ströhle.

Llafazanë cekëtarie

Mbi cekëtarinë që shitet si gazetari në viset shqiptare.

Fotografitë nuk rrejnë: pse Austria po flirton me fashizmin?

Gustav Metzger ka përdorur një fotografi burrash hebraikë duke pastruar Vjenën nën kërcënimin e nazistëve që zgërdhihen për t’ia kujtuar botës antisemitizmin. Humbja për pak e Norbert Hoferit vërteton se mesazhi i tij është më i duhur se kurrë, shkruan Guardian.

Mahmut Bakalli, një dëshmitar i rëndësishëm i historisë tragjike të Kosovës

Gjakovë, Beograd, Prishtinë – rruga e gjatë, plot kthesa, suksese dhe dëshpërime e Mahmut Bakallit. Portret i shkruar nga Gabriel Partos dhe i botuar më 18 prill 2006 në gazetën britanike The Independent me rastin e vdekjes së Bakallit.

Një krizë e trefishtë po e trondit Europën

Për të shpëtuar Europën duhet të demokratizohet Bashkimi Europian dhe të mbrohet modeli social europian kundër të këqijave të kapitalizmit global. Po ashtu në të gjitha vendet duhet të luftohen popullistët e djathtë duke i marrë seriozisht shqetësimet e qytetarëve. Brukseli duhet të shpërndajë më fer barrën dhe fitimet mes shteteve anëtare.

Paradokset demokratike të LDK-së: Donika Gërvallën e keqtrajton, Ukë Rugovën e ledhaton

Lidhje Demokratike e quan veten partia e Isa Mustafës. Por, demokracisë në këtë parti po i këputen dhe kalben rrënjët çdo ditë. Paradokset demokratike të rugovistëve të vetëshpallur nuk kanë fund: ata tregojnë muskujt kundër Donika Gërvallës dhe njëkohësisht e ledhatojnë të akuzuarin për krim të organizuar - Ukën e Ibrahim Rugovës.

Kandidati me revole dhe aleanca e çuditshme austro-serbiane

Të dielën mbarë Europa do të shikojë në drejtim të Austrisë: a do të fitojë në zgjedhjet presidenciale nacionalisti antieuropian Norbert Hofer apo politikani i gjelbër dhe i ngathtë Alexander Van der Bellen. Politikanët popullistë serbë po u bëjnë thirrje serbëve me banim në Austri të votojnë Hoferin, partia e të cilit (FPÖ) mallkon shtetin e Kosovës.

Artikuj të zgjedhur

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.