Friday, 14. December 2018

Analizë

Rreziku nga Ushtria Propaganduese Online e Kosovës (UPOK)

Në prag të themelimit të Ushtrisë së Kosovës është shtuar numri i lajmeve të rrejshme, i propagandës dhe i fushatave specifike të hutimit të opinionit. Shpesh burim i ndotjes së informacionit janë faqet anonime në Facebook dhe mediat serbe.

Çfarë shkruajnë sot gazetat e Europës Perëndimore?

Pasqyra e shtypit e datës 13 dhjetor 2018: Në kokën e terroristit: shkrimtari Yasmina Khadra mbi atentatin në Strasburg. Si qeverisin popullistët? Gojën plot e punët kurrqysh. Një shembull nga Roma. Vera më e popullarizuar austriake bart emrin e një nazisti. Një dasmë në Indi për 100 milionë dollarë. Filmat me aktore në rolin kryesor sjellin më shumë para. 10 ditë para zgjedhjeve në Kongo digjen makinat e votimit.

Gazetari gjerman që e varrosi «Serbosllavinë»

Johann Georg Reissmüller ka qenë gazetari më me ndikim në Gjermani që kundërshtoi agresionin serb kundër popujve të Ballkanit. Me komentet e tij legjendare në «Frankfurter Allgemeine Zeitung», me gjuhën e zjarrtë, me autoritetin e pakontestueshëm dhe me njohuritë e gjithanshme mbi Jugosllavisë ai u angazhua për shpëtimin e popujve të këtij vendi nga agresioni serb. Ai akuzonte Beogradin për «përndjekje gjenocidale» të shqiptarëve. Në historinë e re të Europës, Reissmüller është gazetari i vetëm që me shkrimet e tij e ka detyruar qeverinë gjermane të Helmut Kohlit ta pranojë pavarësinë e Sllovenisë dhe Kroacisë. Pa komentet e tij Gjermania vështirë se do të hynte në luftë më 1999 për çlirimin e Kosovës. Andaj nuk është befasi që xhami i kuzhinës së Reissmüllerit ishte i blinduar, ngase në Serbi ishte premtuar një shumë gjashtëshifrore me para për atë person që e vret këtë gazetar. Nuk arritën ta vrasin. Reissmüller vdiq të hënën në moshën 86-vjeçare. Një nekrologji për një gazetar të madh të shekullit ‘20.

Dallavere nga Delaware: Si u zu me «presh në dorë» qeveria e Tiranës duke...

Shqipëria e vitit 2018 po i ngjan gjithnjë e më shumë Shqipërisë së Gërdecit – këtë e tregon sidomos projekti misterioz për ndërtimin e mbikalimit «Shqiponja» në Unazën e Re në Tiranë. Kryeministri Edi Rama duhet të gjejë forcë të çlirohet nga oligarkët, përndryshe duhet të largohet. Kështu nuk shkon më. Një qeveri e kapur nga oligarkët nuk mund të tolerohet. Duhet të dëbohet. Por, kush do të vijë pastaj? Edhe kjo pyetje është e rëndësishme. Opozita e Tiranës me liderë që duhet të jenë në burg? Shqipërisë i duhet një parti krejtësisht e re, e bartur nga supet e rinisë studentore të revoltuar, nga diaspora që ka arritur suksese në vendet e Bashkimit Europian dhe nga njerëzit e ndershëm që duan të braktisin partitë aktuale për të ndërtuar një shtet funksional që e përgatit Shqipërinë për anëtarësim në Bashkimin Europian.

Kacafytja mes Haradinajt dhe Thaçit bartet në mediat ndërkombëtare

Pas polemikave në Kosovë kryeministri dhe presidenti po shtyhen edhe në mediat ndërkombëtare lidhur me idenë e «korrigjimit të kufijve». Sot Haradinaj ka kaluar në ofensivë edhe në gazetën «Financial Times». Më parë Haradinaj kishte shkruar një editorial të ashpër në «Washington Post» kundër idesë së ndarjes së Kosovës. Kjo mësymje e Haradinajt ka shkaktuar panik në mesin e lobistëve të ndarjes në Prishtinë, në Vjenë dhe në Beograd. Njëra ndër to, Jelena Miliq, së pari habitet se si Haradinaj arrin të botojë tekste në mediat e rëndësishme ndërkombëtare, pastaj e mbron Hashim Thaçin duke gënjyer.

«Punësohu në Gjermani», sepse për pesë vite në Kosovë janë krijuar vetëm 3264 vende...

Papunësia në Kosovë vazhdon të jetë një ndër problemet kryesore - veçanërisht për të rinjtë dhe gratë. Sipas të dhënave të Agjencisë Kosovare të Statistikave, shkalla e papunësisë arrin në 30 për qind. Dy të tretat e popullsisë të moshës 15 deri në 64 vjeçare janë në gjendje të punojnë. Shumë prej tyre s’kanë punë të rregullt ose janë të papunë. Një situatë e tillë e arsyeton emigracionin e kosovarëve dhe nevojën për punë sezonale në vendet perëndimore. Sipas të dhënave të fundit të AKS-së për gjashtëmujorin e parë të vitit 2018-të të papunë janë rreth 142 mijë, ndërsa punëkërkues të regjistruar aktualisht në nivel vendi janë 96 mijë e 670 persona.

Çfarë shkruajnë sot gazetat e Europës Perëndimore?

Pasqyra e shtypit e datës 10 dhjetor 2018: Gjashtë deputetë shkojnë për të pirë birra në një bar në Reykjavík, llomotisin me orë të tëra fjalë vulgare kundër grave – dhe tani Islanda debaton për një skandal të madh. Shtet postkomunist totalitar dhe mafioz, kleptokraci – kështu e përshkruan Rusinë gazetarja Masha Gessen në librin e saj të ri. A do t’ia dalë Macron që me një fjalim të fusë situatën nën kontroll? Nekrologji për Ludmilla Aleksejeva, një figurë qendrore e lëvizjes ruse për të drejtat e njeriut. Qeveria e Marokut dëshiron të shesë hotelin më të famshëm të Marrakeshit. Viktor Orban, kryeredaktori i 480 gazetave besnike ndaj qeverisë.

Rasti Emmanuel Macron: Kur arroganca të kthehet si bumerang

Kur nuk i merr seriozisht shqetësimet e njerëzve, një ditë ata – të mbështetur për muri – humbin durimin dhe përdorin edhe mjete të palejueshme. Lëvizja e «gilets jaunes» (jelekëverdhëve) kundër presidentit Emmanuel Macron në Francë tregon se politikanët që jetojnë larg qytetarëve të thjeshtë, rrezikojnë të shndërrohen në shënjestër të masave.

Çfarë shkruajnë sot gazetat e Europës Perëndimore?

Pasqyra e shtypit e datës 8 dhjetor 2018: Annegret Kramp-Karrenbauer dhe e ardhmja e politikës konservatore gjermane. Franca I: Emmanuel Macron deshi të godasë murin me kokë, tani qëndron i mbështetur për muri. Franca II: Një drekë me Ségolène Royal në Paris: Është aq e thjeshtë: popullit francez i ka ardhur te hunda barra me tatime. Falë Trumpit një moderatore e programit televiziv të mëngjesit, pa gati asnjë përvojë në politikën e jashtme, emërohet ambasadore amerikane në OKB. Rita Ora shpjegon botën e saj përmes fotografive dhe tregon përse gjyshja e saj e qortonte Besim Sahatçiun, gjyshin e Rita Orës.

Çfarë shkruajnë sot gazetat e Europës Perëndimore?

Pasqyra e shtypit e datës 7 dhjetor 2018: Kush do ta trashëgojë Angela Merkelin në kreun e partisë CDU? Sudani Jugor planifikon të ndërtojë një kryeqytet të ri. 40 vjet demokraci në Spanjë. Noam Chomsky kremton 90-vjetorin e lindjes. Drama e Brexitit vazhdon.

Artikuj të zgjedhur

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.