Wednesday, 22. August 2018

Për shkak të numrit të madh të pasagjerëve: në Aeroportin e Prishtinës aterron «Airbus A340» i kompanisë zvicerane «Edelweiss»

Në vend të avionit «Airbus A320» tani nga Zürichu në Prishtinë po fluturon «Airbus A340».

Një «rob i zotit» në shërbim të të pastrehëve, të varfërve dhe narkomanëve

Në Zürich ka vdekur prifti Ernst Sieber, një figurë e njohur edhe përtej Zvicrës për angazhimin e tij humanitar. Gjatë luftës së Kosovës ai kishte strehuar edhe refugjatë shqiptarë. «Obligimi për t'i ndihmuar njerëzit në Kosovë nuk është i vështirë, por çlirues», thoshte atëbotë Sieber.

Këpucët tradicionale zvicerane do të prodhohen në Shqipëri

Firma Künzli dikur prodhonte këpucë edhe për kombëtaren e futbollit të Zvicrës. Tani prodhimi do të zhvendoset në Shqipëri.

Përfundon drama: kosovarët sërish marrin pensionet e tyre nga Zvicra

Para vitit 2010 qindra pensione zvicerane paguheshin në Kosovë. Pas ndërprerjes së pagesave pala kosovare dhe sidomos sindikatat zvicerane u ankuan për diskriminim të kosovarëve. Me një peticion 10 mijë veta kërkuan nga qeveria e Zvicrës të negociojë një marrëveshje të re. Në Zvicër jetojnë 112 mijë kosovarë, pa i përfshirë ata me shtetësi zvicerane, që supozohet të jenë disa mijëra. Vlerësohet se në Zvicër jetojnë mbi 200 mijë shqiptarë nga Kosova, Maqedonia, Serbia jugore (Lugina e Preshevës) dhe Mali i Zi.

Jo vetëm për shkak të borës: turistët kthehen në Zvicër

Bora dhe frangu jo aq i shtrenjtë në raport me euron po e ndihmojnë sektorin e turizmit në Zvicër.

Shpërthimi mbyll fabrikën e armëve të biznesmenit kontrovers zviceran Heinrich Thomet në Malin e Zi

Një fabrikë malazeze armësh, e cila pjesërisht zotërohet nga biznesmeni kontrovers i armëve Heinrich Thomet, aferat e të cilit u zbuluan në vitin 2008 në Shqipëri, u mbyll përkohësisht pas disa aksidenteve të ndodhura vitet e fundit.

Origjina e universit

«Unë i robëruari – ju ftoj në ekspozitën time TË PAVARUR!»

Nuk asht në dorë të kurrkujt fati jonë. Por ama në dorë të kush e di kujt janë udhëheqësit tanë. E sa ma i mirë fati i tyne, aq ma i keq fati jonë. E vetmja mënyrë na me u liru prej hijes të tyne, asht me kambngulë që po e dojmë nji jetë ma të mirë edhe mos me leju pazarllëqe në të drejtën tonë për te. Nesër po organizohet nji protestë qytetare, nji ekspozitë e pavarun për liri dhe drejtësi dhe të ftoj pra në këtë ekspozitë, sepse ndoshta ti nuk po e sheh, po ti populli jem je i robnuem. Dhe nëse heshtë sot, këtë robnim ke me ia trashëgue si mentalitet nënshtrimi fëmijëve të tu.

Pse e kanë humbur kontrollin Ramush Haradinaj dhe Kadri Veseli?

Sepse me buxhet të shtetit paguajnë mijëra veteranë të rrejshëm, të cilët votojnë partitë e tyre. Pra, po i mbrojnë votat e pamerituara. Kaq e thjeshtë është kjo punë. Përse nuk guxon një prokuror të marrë në pyetje si dëshmitar Kadri Veselin? Sepse ai qëndron mbi ligjin. Përse Ramush Haradinaj e godet në mënyrën më primitive një prokuror që ka hetuar manipulimet me numrin e veteranëve? Sepse s’ka kulturë institucionale. Veteranë të vërtetë të luftës po thonë se nuk janë më shumë se 14 mijë veteranë. Që i bie: nuk janë 19 mijë veteranë të rrejshëm, por mbi 35 mijë mashtrues. Hero është ai prokuror që ua ndalë jazin me para këtyre profiterëve.

Me Adem Jasharin nuk duhet të bëhet as biznes, as politikë përmendoresh, as garë...

Duhet injoruar grindjen banale nëse Adem Jashari u lind më 28 nëntor 1955 apo më 10 tetor 1955, siç po spekulohet. Diçka tjetër është me rëndësi: Ka ardhur koha që Adem Jashari të mbrohet nga mbrojtësit e rrejshëm, nga ata që nuk e kanë njohur, nga ata që s’pranoi t’i takonte më shumë se njëherë, nga ata që e gënjyen, nga ata që e mashtruan, nga ata që i ndërtojnë përmendore që lëndojnë shijen estetike. Se si nuk duhet të nderohet Adem Jashari e kemi parë më 2012 në Radushë të Shkupit, ku u shpalos një përmendore e tij. Një përmendore qesharake! Një kombinim mes realsocializmit, desperadove mendjelehtë meksikanë, Charlie Chaplinit dhe Boshko Buhës!

Të harruar, të frikësuar – dhe tani të mashtruar?

REPORTAZH NGA LUGINA E PRESHEVËS: Shumë banorë dhe politikanë shqiptarë në Bujanoc dhe Preshevë janë të befasuar me propozimin e presidentit të Kosovës për bashkim me Kosovën. Jo për shkak se nuk duan të jenë pjesë e Kosovës. Ata vetëm kanë frikë nga një marrëveshje mes Hashim Thaçit dhe Aleksandar Vuçiqit, e cila do t’i linte nën Serbi pjesën më të madhe të vendbanimeve shqiptare. Një epilog i tillë do të nxiste eksodin e mijëra shqiptarëve të Luginës së Preshevës në drejtim të Kosovës. Nga Shqipëria qytetarët e Luginës nuk presin pothuaj asgjë. Përvoja e tyre është kjo: Tirana ia ka dhuruar komunës së Bujanocit një kompjuter, ndërsa komunës së Graçanicës 400 mijë euro.

Arkeologët zbulojnë në Bushat qytetin e humbur të «Bassanias»

Kërkimet arkeologjike të dy viteve të fundit nga një ekspeditë shqiptaro-polake dhe gërmimet në muajin maj nxorën në dritë rrënojat e një qyteti të harruar antik ilir, tre herë më të madh se Shkodra.

Gazeta gjermane «Die Welt»: Ngutuni të shihni bukuritë e Shqipërisë

Bregdeti shqiptar është një prej brigjeve të fundit të pazbuluara në Europën mesdhetare. Kush dëshiron ta përjetojë atë të paprekur, duhet të ngutet, sepse për këtë rajon ka plane të mëdha, shkruan gazeta gjermane «Die Welt».

Teatri që mposhti vdekjen

Dramaturgu Jeton Neziraj kujton Bekim Lumin, regjisorin kosovar që vdiq me 30 korrik pas një sëmundje të gjatë. Më shumë

Pa stil, pa respekt dhe me diletantizëm: Funksionarët zviceranë të futbollit përjashtojnë Behramin

Federata e Futbollit e Zvicrës sërish ka shkaktuar një skandal të madh, duke lejuar trajnerin Vladimir Petkoviq të largojë nga ekipi Valon Behramin, i cili ishte një lloj figure atërore për lojtarët e tjerë nga Ballkani. Pas gjestit me shqiponjë dhe sulmeve primitive kundër futbollistëve shqiptarë nga një pjesë e Federatës së Futbollit të Zvicrës dhe disa mediave zvicerane, Behrami doli në mbrojtje të Xhakës, Shaqirit dhe të tjerëve.

Gjergj D. në Üsküb

Një parodi nga Zuzarëlandi i vitit 2018.

Një baba në kërkim të kthimit të të birit nga Siria

Murat Misini ka 11 muaj që nuk ka dëgjuar asgjë nga djali i tij, Agoni, i cili ka tri vjet që kur ka shkuar në Siri për t’iu bashkuar luftës atje. Edhe sot e kësaj dite, ky baba nuk i di arsyet që e shtynë djalin e tij të marrë atë rrugë. Që nga fillimi i konfliktit në Siri, rreth 317 qytetarë të Kosovës besohet se janë përfshirë në konfliktet në Lindjen e Mesme. Rreth 120 syresh janë thyer prej andej, kryesisht të zhgënjyer me atë me të cilën janë përballur.

Redaksia ju rekomandon

Kryeministri maqedonas akuzon forcat proruse se po planifikojnë dhunë

Biznesmenë grekë prorusë po paguajnë deri 21 mijë dollarë shkaktarë trazirash që të nxisin dhunë në referendumin që Maqedonia do të mbajë për çështjen e emrit, ka thënë në një intervistë kryeministri maqedonas Zoran Zaev. Më shumë

Ish-zyrtari i lartë i BE-së: Elitat e korruptuara të Ballkanit po përfitojnë, shpërngulja e qytetarëve do të vazhdojë

Stefan Lehne, ish-diplomat austriak, thotë në një intervistë për al-Jazeera Balkans se elitat politike të Ballkanit nuk e dëshirojnë sinqerisht perspektivën europiane.

«Unë jam një zezak i bardhë»

Kritiku zviceran i globalizmit Jean Ziegler mbi urinë në Botën e Tretë, kohën e tij si shofer i Che Guevaras dhe arsyen kryesore të dëshpërimit të tij: gratë. Si dhe për Zvicrën, atdheun e tij, të cilin e quan një Shqipëri alpesh, historikisht të korruptuar! Intervistë (nga arkivi!) në gazetën «Die Zeit».

«Krejt politika e tij është e ndërtuar mbi gënjeshtra»

Filozofia e njohur hungareze Agnes Heller mbi zgjedhjet parlamentare në Hungari dhe popullizmin e kryeministrit Viktor Orban.

Fëmijët e veshur me «Gucci» e «Prada» lozin pranë përroskës që bart ujërat e...

Çfarë të ndërmarrin prindërit me fëmijët e tyre në fundjavë? Kërkojnë hapësira të gjelbërta, ku më të vegjlit mund të lozin pa qenë të mbikëqyrur pandërprerë nga fëmijët. Por, edhe aty ku ka hapësirë të mbyt duhma e rëndë e kanalizimit si në një lokal të njohur në një lagje të Prishtinës. Ndërkohë me rastin e ditës së fëmijëve politikanët e nivelit më të lartë sërish thanë se fëmijët janë ardhmëria jonë. Këtë e thanë po ata politikanë që shkatërrojnë si jetën tonë, ashtu edhe atë të fëmijëve. Më shumë

Blogerja kroate jeton Ëndrrën Amerikane falë YouTube

«Kam kaluar shumë gjëra gjatë jetesës në SHBA, por jam tashmë në atë pikë ku mund të them me pastërti se kam krijuar një jetë të mrekullueshme për veten. Nëse të jetosh Ëndrrën Amerikane... Më shumë

Artikuj të zgjedhur

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.