Sonntag, 22. Januar 2017

Polici shqiptar arratiset në Zvicër: zbulova trafikantët e drogës në veturën...

Një polic i Republikës së Shqipërisë, i cili ka lufuar trafikun e drogës, ka ikur në Zvicër. Ai thotë se shteti shqiptar e terrorizon për shkak se ka zbuluar trafikantë droge, të cilët po qarkullonin me veturën e ministrit të Brendshëm Saimir Tahiri.

Imamët nuk kanë ndikim tek të rinjtë myslimanë

Myslimanët e rinj zviceranë orientohen shumë pak sipas imamëve nëpër xhami. Ata e interpretojnë fenë e tyre në mënyrë kritike.

Fakte dhe anekdota rreth edicionit të 47-të të Forumit Ekonomik Botëror në Davos

Jemi në prag të Forumit Ekonomik Botëror në Davos të Zvicrës. Edicioni i 47-të i tij do të mbahet nga 17 deri 20 janar 2017 me moton «Responsive and Responsible Leadership». Neue Zürcher Zeitung ka numëruar dhjetëra fakte dhe anekdota interesante lidhur me Forumin. Ja disa prej tyre.

Zvicra i ndjell kokat më të mençura

Në konkurrencë për vendet më të mira të punës Zvicra e mban vendin e parë. Vlerësohet lartë edhe veriu i Evropës.

Kikboksieri Shemsi Beqiri akuzon prokurorin e Basellandit

Tre vjet pas sulmit së shkollës luftarake të Shemi Beqirit, kampion i shumfishtë botëror në taiboks, ende nuk ka një akuzë. Kikboksieri shfryn në një letër të hapur kundër prokurorit të rastit.

Cyrihu – qendra financiare numër 2 në Evropë

Kush është numri 1 dhe përse qëndron Cyrihu kaq mirë?

Jo vetëm djath, çokollata e orë: Zvicra është një kampion në tregtinë e armëve

Sipas një studimi amerikan, asnjë vend tjetër nuk u shet vendeve në zhvillim kaq armë për kokë banori sa Zvicra.

Origjina e universit

6,601FansaPëlqeje
132NdjekësNa Ndjek
0AbonentëAbonohu

Lindja e epokës së Trumpit ndan vendet e Ballkanit

Çfarë presin vendet e Ballkanit nga administrata Trump? Nacionalistët serbë shpresojnë se me afrimin mes Moskës dhe Washingtonit do vijë koha e kthimit të Serbisë në Kosovë. Shqiptarët në rajon duan të mbesin adhuruesit më të mëdhenj të Amerikës – edhe nën qeverisjen e Trump. Presidenti bullgar tregon mirëkuptim për Trumpin, ndërsa ish-presidenti është i shqetësuar, ndërsa në Bukuresht disa frikësohen se presidenti i ri amerikan do t’ia falë Rusisë Rumaninë, një analist rumun në Amerikë thotë: «Presidenti i SHBA-së nuk është Neville Chamberlain, i cili në mënyrë naive do të lëshojë pe për ndonjë Hitler të ditëve tona. Kjo nuk do të ndodhë kurrë».

Amerika në trampolinë

Donald Trump ka vetëm një mision në katër vitet e ardhshme: «Së pari Amerika». Se çfarë do të thotë kjo për Europën, mbetet të shihet. Por një gjë është e sigurt: dje ka filluar një epokë e re.

Kuku, zezaku, shqiptari dhe italiani!

Partia Popullore e Zvicrës (SVP) po zhvillon një fushatë raciste kundër të huajve. Arsyeja? Së shpejti do të votohet një ligj që gjeneratës së tretë të të huajve, përfshirë edhe shumë shqiptarëve, do t'ua lehtësojë marrjen e pasaportës zvicerane.

«Ky është ai muri i famshëm»

Ura mbi lumin Ibër në qytetin e ndarë të Mitrovicës është simbol i konfliktit të Kosovës. Në jug të qytetit jetojnë shqiptarët, në veri serbët. Në të vërtetë, ura ndërkohë është hapur për këmbësorë, por kontakte mes serbëve dhe shqiptarëve pothuaj se nuk ka. Përkundrazi: hendeku po thellohet. Një kronikë e radio publike gjermane nga Mitrovica.

Të rinjtë shqiptarë provojnë suksesin dhe paratë në Emirate

Shtetet e Gjirit janë kthyer në një destinacion ëndrre për shumë të rinj shqiptarë, karriera e të cilëve kishte pak gjasa të lulëzonte në atdhe.

Një tren dhe shumë tensione

Treni kontravers kthehet në Beograd, por tensionet mbesin. Një raport nga veriu i Kosovës.

Imami shqiptar: «Islami në Zvicër po infektohet nga forcat konservatore si trupi me viruse...

Mustafa Memeti, imam në Shtëpinë e Religjioneve në Bernë, kritikon ashpër tendencat për përhapjen e islamit të prapambetur. Më shumë

«Mein Kampf» i Hitlerit po shitet flakë në Gjermani

Editori gjerman i një botimi special me shënime shpjeguese të librit të Adolf Hitlerit, «Mein Kampf», ka bërë të ditur se është shënuar rritje e madhe e shitjes së librit kundërthënës.

Kosovari Arid Uka, vrasësi i parë islamik i Gjermanisë

«Allahu akbar» - dhe nëntë plumba: më 2 mars 2011 ekstremisti islamik kosovar Arid Uka vrau dy ushtarë amerikanë në Frankfurt të Gjermanisë. Ai tashmë është dënuar me burg të përjetshëm.

«Vullneti i gjithë popullit qëndron kundër terrorizmit»

Pas sulmit terrorist në Berlin, ku u vranë 12 veta dhe u plagosën dhjetëra të tjerë, shumë gjermanë po gjejnë ngushëllim në një citat të kancelarit Helmut Schmidt nga viti 1977. Një shënim për historinë gjermane dhe ballafaqimin me terrorizmin.

Redaksia ju rekomandon

4 orët vendimtare për Jugosllavinë te Genscheri: si e çuam Stipe Mesiqin fshehurazi në...

Biznesmeni slloven Bozho Dimnik flet për mënyrën se si e organizoi takimin e fshehtë, në të cilin kryetari i atëhershëm i Jugosllavisë Stjepan Mesiq e bindi ministrin e Jashtëm gjerman Hans-Dietrich Genscher për domosdoshmërinë e njohjes ndërkombëtare të Kroacisë. Këtë vizitë pala serbe nuk arriti ta zbulojë. Ajo ishte shumë e bindur se Perëndimi nuk do të pranonte pavarësinë e republikave jugosllave. Atëbotë ambasador amerikan në Beograd ishte Warren Zimmermann, i cili tha se SHBA-të as për 50 vjet nuk do t’i njohin Slloveninë dhe Kroacinë. Por shumëçka ndryshoi kur një shtet i vogël, pa asnjë lidhje me Ballkanin, e pranoi pavarësinë e Kroacisë. Më shumë

Trump trondit Europën: «NATO është e panevojshme»

Presidenti i zgjedhur amerikan Donald Trump e ka quajtur Aleancën Veriatlantike të panevojshme dhe pranimin e refugjatëve nga Angela Merkel një gabim «katastrofal». Detaje ekskluzive nga intervista e Trumpit dhënë gazetës gjermane «Bild», e cila botohet në numrin e së hënës.

Çfarë do të sjellë viti 2017? «Bota është në kaos gjithnjë e më të madh, BE-ja në udhëkryq»

Bisedë me Budimir Lonçarin, ministrin e fundit të punëve të Jashtme të Jugosllavisë - mbi rolin agresiv të Rusisë në politikën botërore, Sirinë e dikurshme liberale dhe pasojat e luftës, kapitalizmin që vetëm gllabëron, krizën e shtresës së mesme dhe botën e Donald Trumpit.

«Serbët po vijnë sërish si hakmarrës»

Intervistë e shkrimtarit shqiptar, Ibrahim Rugova, mbi konfliktin ndërmjet nacionaliteteve në Jugosllavi. Ibrahim Rugova, 44-vjeçar, është profesor i letërsisë në Universitetin e Prishtinës dhe kryetar i Shoqatës së Shkrimtarëve të Krahinës Autonome të Kosovës, e cila i takon Serbisë. - Botohet me rastin e 70-vjetorit të daljes së revistës gjermane «Der Spiegel», shoqëruar me një shënim mbi revistën e famshme nga Hamburgu.

Fëmijët e përkëdhelur dështojnë më shpesh

Një studim i ri tregon se fëmijët të cilët gëzojnë kujdes permanent dhe lavdërohen tepër, kanë më pak shanse në jetë. Më shumë

Koha të ndryshojmë kulturën e dashurisë për alkoolin në Ballkan

Sipas shumë analistëve ndërkombëtarë (dhe në fakt, vetë autoriteteve tona të shëndetit), zakonet ballkanase të të pirit janë shumë të pashëndetshme. Aq shumë saqë janë një shkak i shqetësimit të thellë për shumë persona. Më shumë

Artikuj të zgjedhur

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.